GenelSağlık

Herkes merak ediyordu! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin arasındaki farklar!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte en çok sorular sorulardan olan "Koronavirüs ile grip ve soğuk algınlığını birbirinden nasıl ayırt edeceğim?" sorusunun cevabı tablolarla açıklandı.

Çin’in Wuhan kentinden yayılan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına dair en güncel endişelerde biri de kış aylarının gelmesi. Kışın gelmesiyle birlikte artacak grip ve soğuk algınlığı vakaları ile koronavirüs vakalarının nasıl birbirinden ayırt edileceği de en büyük sorunlar arasında.

Bu konuya eğilen Sağlık Bakanlığı, dünya genelinde görülen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs ile sık görülen diğer üst solunum yolu hastalıklarının belirtileri arasındaki farkların yer aldığı güncel tabloyu yayınladı.

Bu tür üst solunum yolu hastalıklarının grip, nezle, alerji ve yeni tip koronavirüsün birbiriyle karıştırılmaması gerekiyor. İşte COVID-19, grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjilerin belirtileri arasındaki farklar…

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

Ateş, Baş ağrısı (az yaygın), bitkinlik, boğaz ağrısı (az yaygın), bulantı-kusma (yaygın olmayan), koku veya tat kaybı, nefes darlığı, öksürük, vücut ağrıları (az yaygın)

GRİP BELİRTİLERİ

Ani ateş, kuru öksürük, baş ve boğaz ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları, ishal (az yaygın)

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ

Bitkinlik, Boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, vücut ağrıları (az yaygın)

MEVSİMSEL ALERJİLERİN BELİRTİLERİ

Baş ağrısı (az yaygın), bitkinlik (az yaygın), boğaz ağrısı (az yaygın), burun akıntısı veya tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı veya sulanma, hapşırma, nefes darlığı (az yaygın), öksürük (az yaygın)