Kamu

Herkes e-Devlet üzerinden vasiyetname sorgulama yapıyor!

E-Devlet sistemi uygulamaları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. 2020 yılında yoğun ilgi gören aramalardan birisi ise mirasçılık belgesi ve vasiyetname sorgulama oldu. Peki, kimler sorgulama yapabilir?

Adalet Bakanlığının e-Devlet uygulamaları belge gerektiren pek çok işlemin kolaylaşmasını sağladı. Vatandaşlar bir çok işlemlerini kamu kurumlarına gitmek yerine e-Devlet uygulaması üzerinden yapabiliyorlar. Bu kapsamda 2020 yılında yoğun ilgi gören aramalardan birisi ise mirasçılık belgesi ve vasiyetname sorgulama oldu. Alınan bilgilere göre, e-Devlet uygulamaları üzerinden 2020’de 1 milyon 545 bin 224 mirasçılık belgesi, 2 milyon 879 bin 396 vasiyetname sorgulaması yapıldı.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden “mirasçılık belgesi verilmesi” ve “mirasçılık belgesinin iptali” kararları, Adalet Bakanlığı mühendislerince geliştirilen uygulama ile 16 Aralık 2016’dan bu yana e-Devlet üzerinden de görüntülenebiliyor.

10 milyon üzerinde sorgulama yapıldı

Hizmet dahilinde UYAP “mirasçılık belgesi verilmesi” ve “mirasçılık belgesinin iptali” kararları, 2020’de 1 milyon 545 bin 224 kez sorgulandı. Böylece uygulamanın başladığı günden bu yana yapılan toplam sorgulama 6 milyon 320 bin 260 oldu.

Bakanlık, vatandaşların sulh hukuk mahkemelerince açılan vasiyetnamelerini görüntüleyebilmeleri için 22 Şubat 2018’de e-Devlet üzerinden “vasiyetname sorgulamayı” da hizmete sundu.

2020’de “Sulh Hukuk Mahkemelerince Açılan Vasiyetname Sorgulama” ekranı üzerinden 2 milyon 879 bin 396 sorgulama yapıldı. Böylece uygulamanın başladığı gün ile 31 Aralık 2020 arasındaki sorgulama sayısı 10 milyon 85 bin 457’ye ulaştı.

Kimler sorgulama yapabiliyor?

Mirasçı olarak UYAP’a kayıtlı vatandaşlar, e-Devlet uygulamasından “Veraset İlamı Sorgulama” hizmetine girerek mirasçısı olduğu dosyaları sorgulayabiliyor ve mirasçılık belgesini görüntüleyebiliyor.

Ayrıca mirasçı, murisin taraf olduğu hukuk, idari yargı ve icra dosyalarını da sorgulayıp bilgi alabiliyor. Bu uygulama için de yine kişinin murisin mirasçısı olarak UYAP sisteminde kayıtlı olması gerekiyor.

Burs ve kredi ödemeleri de e-devlet üzerinden

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamalara göre, Kredi/Burs Ödeme Başvurusu da artık e-Devlet üzerinden yapılacak.

HABERLERİMİZİ TELEGRAM’DAN DA TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

http://t.me/egehaber