Editörün SeçtikleriEkonomi

Herhangi bir ATM’den para çekip yatıranlar dikkat! Bu paralar artık geçerli olmayacak

Yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın değer kaybı, ATM’lerde de etkisini gösteriyor. Bu durum bankaları yeni tedbirler almaya sevk ediyor. Banka hesaplarına sahip olanların sayısı artarken, bankalar şube sayısını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yapıyor. Bu sayede şubelerin iş yükünü azaltmak için önlemler alınıyor.

10 TL’lik Banknotlar ATM’lerden Kalkıyor!

Türkiye’deki yüksek enflasyon, birçok bankanın 10 TL’lik banknotları ATM’lerde kullanılamaz hale getirmesine neden oldu. Bu durum, ülkedeki enflasyonun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Nakit Para Çekme ve Yatırma Limitleri Arttı

Bankalar, önceden belirlenen 10 bin TL’lik banka veznesinden nakit para çekme ve yatırma limitini 20 bin TL’ye çıkardı. Özellikle okuma yazması olmayan, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emekliler bu karara tepki gösterdi.

ATM’lere 10 TL Koymak Zorlaşıyor!

Ziraat Bankası’nın eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

Babuşçu, alım gücünün hızla azalmasıyla birlikte bankaların önemli bir değişikliğe gittiğini belirterek, “Son dönemde artan 200 TL kullanımı ve 10 TL’nin alım gücünün tamamen azalması, bankaların ATM’lerine para temin etmekte zorluk yaşamasına yol açtı. Bu nedenle bankalar, ATM’lerdeki 10 TL’lik banknotları kaldırdı” dedi.