Gündem

Her ay 114 TL fatura desteği almak ister misiniz? Ödemeler PTT şubelerinde yapılıyor

Faturalarını ödemede zorlananlar dikkat. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, faturasını ödemede zorlanan ailelere her ay fatura desteği veriyor. Fatura desteğinden hemen faydalanmak için aşağıda belirtilen yerlere hemen başvuru yapmanız gerekmektedir. Ödemeler her ay PTT şubelerinde yapılacak olup, başvuruları kabul edilen her kese her ay 114 TL fatura desteği verilecek. İşte, fatura desteği ile ilgili tüm detaylar…

Aşağıda belirtilen şartlara uygun tüm ailelere, başvuru yapması dahilinde elektrik faturası yardımı yapılacak. her ay gelen elektrik faturasının 114 TL’sini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak. Fatura yardımından faydalanmak için için elektrik faturalarınızı her ay PTT şubelerine götürmeniz yeterli. Peki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu elektrik yardımı için nereye başvuru yapılır? Kimlere bu elektrik faturası yardımı yapılıyor? Bu yardımdan kimler faydalanabilir?

ELEKTRİK YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Elektrik yardımı ailenin birey başına düşen gelirle alakalıdır. Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler elektrik fatura yardımından faydalanabilirler. Peki, nereye ve nasıl başvuru yapılır?

ELEKTRİK DESTEĞİ BAVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik faturası desteği almak için bağlı bulunduğunuz Valilik ya da Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardım şubelerine bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Yardım araştırmacıları, ikamet gösterdiniz adrese gelir ve durum kontrolleri yaparlar. Aylık net gelirinizin haricinde oturduğunuz evin size ait olup olmadığı, kira ise ne kadar kira ödediğiniz gibi kriterleri göz önünde bulundurur ve değerlendirme yapar. PTT elektrik yardımı sorgulamalarını E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Eğer, elektrik yardımı başvurunuz onaylanmışsa, e-devlet sosyal yardım sorulama ekranında ‘’Elektrik Desteği Yardımı’’ ve karşısında ne kadar elektrik desteği tutarı almışsanız o miktar için ‘’ödemeniz hazırdır’’ diye belirtilir.

ELEKTRİK DESTEĞİ YARDIMI NEREDEN ALINIR

Elektrik desteği yardımı almak için faturanız ile birlikte PTT şubelerine gitmeniz yeterlidir. Başvuru sahibi, faturanın son ödeme tarihinde PTT şubesine gider ve kimlik ibrazı sonrası faturasını yatırmak istediğinde, fatura bedelinden 114 TL düşülür ve faturanın geri kalanı ödenir. Eğer gelen fatura aldığınız yardım miktarının altında veya eşit tutarsa ise hiçbir beden ödenmez.

KİM NE KADAR ELEKTRİK YARDIM TUTARI ALABİLİR?

Elektrik yardım tutarı aile birey sayısına göre değişmektedir. 4 kişilik bir aile 2021 Ekim ayı itibari ile 113 TL yardım almaktadır. Aile birey sayısına göre alınan elektrik yardım tutarı şöyle;

Hanede Bulunan Kişi Sayısına Göre Yardım Miktarı

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh,

3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,

4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı TL olarak verilir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NE KADAR SÜRE İLE VERİLİR?

Elektrik parası yardımı her ay düzenli olarak verilir. Durumunuzda, belirtilen şartlara göre iyileşme olmadığını müddetçe, bu sosyal yardım kapsamında her ay 114 TL ile 173 TL’ye kadar elektrik parası yardımı alabilirsiniz.