EkonomiGündem

Her aileye 450-1150 TL arası ödeme yapılacak: Mutlaka e-Devlet üzerinden başvurun!

Doğalgaz faturaları gelen zamlar ve dondurucu soğuklarla birlikte yüksek geldi. Devlet, doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan dar gelirli aileler için harekete geçti. Doğalgaz desteği için belirli şartları taşıyan aileler e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Başvurusu kabul edilen aileye doğalgaz faturası için 450 lira ile 1.150 lira arası destek sağlanacak. Başvurular ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek de yapılabilecek.

DOĞALGAZ FATURASI DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Kimlerin yararlanabileceği ile ilgili olarak diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi bunda da gelir şartına bakılması bekleniyor. Örneğin; kömür yardımında hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden (1.417 lira) az olup olmadığına bakılıyor. Yani hanede 4 kişi varsa ve haneye giren para 5 bin 670 liranın altındaysa, bu yardım sağlanıyor. Doğalgaz için de bu kriterin geçerli olup olmayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

İLK ÖDEME MART’TA YAPILACAK

Destek 6 aylık kış dönemini kapsayacak. Ödemeler, iki eşit taksit ile yapılacak. Buna göre taksit dönemleri ise mart ve ekim ayları şeklinde belirlendi. Ödeme, hak sahibi kişinin PTT Kartı’na yatırılacak. Böylece doğrudan doğruya kişinin hesabına geçecek. Kişi faturasını götürerek PTT’de bulunan hakkı ile ödemesini geri almış olacak.

DESTEK MİKTARI 450 İLE 1150 TL ARASINDA DEĞİŞECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, ısıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacak. Çünkü Erzurum’da ısınma ihtiyacı ile Ege’de ısınma ihtiyacı aynı değil. Buna göre; hane başına 450 lira ile 1.150 lira arası destek sağlanacak. Yıllık toplam 3 milyar liraya yakın destek öngörülüyor.