EkonomiGündem

Her aile başına 1250 TL ödenecek: Hemen paranızı çekin!

Ödeme bekleyen yüzlerce vatandaş paralarının ne zaman hesaplara yatacağını merakla araştırıyor. Mart ayı ödemeleriyle ilgili gelişme yaşandı. Paralar hesaplara yattı. Devlet tarafından dar gelirli aileler için yapılan aile destek ödemesi kapsamındaki maddi destek hak sahiplerine ulaştırıldı. Buna göre, hane başına 1250 TL’ye kadar ödeme gerçekleşti.

Aile destek ödemeleri sürüyor. Ekonomik sıkıntı çeken hanelere her ay 1250 TL’ye kadar ödeme yapılıyor. Buna göre, mart ayı ödemeleri de gerçekleşti. Bakan Göktaş, aile destek ödemelerinin hak sahiplerine ulaştırıldığını bildirdi. Ödeme miktarı aile gelir durumuna göre değişirken, ödemeler 1250 TL’ye kadar çıkıyor. Paralar ise PTT üzerinden alınıyor.

PARALAR HESAPLARA YATTI

Ödemelerin ne zaman yatacağı merak konusu olurken, açıklama geldi. Aile Destek Programı ödemeleri hesaplara yatırılmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hanelere her ay düzenli destek sağladıklarını kaydeden Göktaş, “İhtiyaç sahibi hanelerimize yönelik hayata geçirdiğimiz desteğimizle onların yanında olmayı sürdürüyoruz. Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini hesaplara yatırıyoruz. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi hanelerimize bu ay toplam 4 milyar lira ödeme yapacağız.” ifadelerini kullandı.

AİLE DESTEK ÖDEMESİ KAÇ TL?

Aile destek ödemesi hanedeki gelir miktarına göre değişiyor. Devlet tarafından dar gelirli ailelere yönelik yapılan maddi destek kapsamında 1250 TL’ye kadar yatıyor. Ailedeki gelir durumuna göre;

450 TL ve altı – 1.250 TL

450 TL üzeri/ 911,15 TL ve altı- 1.100 TL

911,15 TL üzeri/ 1372,30 TL ve altı- 950 TL

1372,30 TL üzeri/ 2.835,60 TL’den az- 850 TL

AİLE DESTEK ÖDEMESİ ALMAK İÇİN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

Programa başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurular, hane halkı gelir durumu, hanedeki çocuk sayısı, hanedeki engelli birey sayısı gibi kriterlere göre değerlendirilmektedir.

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuran kişinin;

Türk vatandaşı olmaması,

Mavi Kart sahibi olması,

Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

18 yaşından küçük olması,

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.