EkonomiGündem

Hepsine zam gelecek: Kötü haber! Bu kış vatandaşlar zorlanacak

Bu kış vatandaşları zorlayacak zam haberi geldi. Kış aylarında fiyatların artacağı vurgulandı. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, meyve ve sebze fiyatlarında kışın büyük artış olacağını belirtti.

FİYATLAR ARTACAK

Zam haberleri peş peşe geliyor. Gıda fiyatları bu kış vatandaşları zorlayacak. Uzmanlara göre meyve ve sebze piyasasında yaşanan bolluk yaz aylarında fiyatların yükselişini engellemişti. Ancak kış aylarında fiyat artışı bekleniyor. NTV’ye konuşan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, kış aylarında fiyatlarda hızlı artış olabileceğine yönelik uyarı yaptı.

‘HİÇBİR ÜRÜN 10 LİRANIN ALTINA DÜŞMEZ’

Tavşan şunları söyledi: “Hem Brent petrolün yükselişi hem Avrupa’daki Rusya-Ukrayna savaşından dolayı maalesef öyle gözüküyor ki kış sezonu özellikle doğalgazda bazı problemler olacak. 2 lira, 3 lira, 5 liralar yok artık… Hiçbir ürün 10 liranın altına düşmez gibi gözüküyor. Ürünler düşerse üretici zarar eder” dedi.

PORTAKAL VE KURU SOĞAN AZ

Bu yıl tarlalarda kuru soğan ve portakal ürünlerinin az olması dikkat çekiyor. Sektör temsilcileri geçen yılki fiyatların düşük olması nedeniyle bu yıl üreticilerin başka ürünlere yöneldiğini ifade ediyor.

‘FİYATLAR VE GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK’

Yüksel Tavşan, “Yüzde 30, 40’lar arasında rekoltede düşüşler gözüküyor. Onun haricinde çok ciddi bir problem gözükmüyor diyebilirim. Fiyatlar ve girdi maliyetleri çok yüksek” ifadelerini kullandı.