İzmir Haberleri

Hemofili hastaları İzmir’de sağlığına kavuşuyor!

Uluslararası bir ilaç firması, hemofili hastalarına yönelik kandaki pıhtılaşmayı yeniden sağlayan gen tedavisi geliştirmişti. Geliştirilen tedavi yöntemi Türkiye’de sadece Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından uygulanıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesindeki akademisyenler tarafından uygulanan tedavi yönteminin başarılı olması ve 4 hastanın sağlığına kavuşmasının ardından Ege Üniversitesinde bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Hastane Başhekimi Tuncay Göksel, Rektör Yardımcısı Kutsal Turhan, tedaviyi uygulayan doktor ve hemşireler ile iyileşen hastalar da katıldı.

İlk kez Ege Üniversitesi’nde gerçekleşmesinin gururunu yaşıyoruz

Tedaviyi uygulayan doktorlardan Çocuk Hatalıkları ve Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Kavaklı tedavi uygulanan 4 hemofili hastada başarılı sonuç elde ettiklerini vurgulayarak “Türkiye’de 6 bin civarında hastamız var. Şu ana kadar bebekliğinden beri hemofili tanısı ile takip edilen hastalarımız, haftada 2-3 kez damardan faktör denilen ilacı kullanmak zorundaydı. Gen tedavisinden sonra faktör düzeyleri oldukça yükseldi. Tedavisi olmadığı için bu hastalarda geçici tedavi uygulamak zorunda kalıyorduk fakat şimdi ilk kez hemofili hastalarına gen tedavisi uygulama imkânı bulduk.Bunu ilk kez Ege Üniversite’sinde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Uygulama şu anda 18 yaşından büyüklere uygulanıyor, yaklaşık 8 ay sonra çocuklara da uygulamaya başlayacağız.” dedi.

Burada tarihi bir olaya not düştüler

Gen tedavisi ile başarı sağlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise yaptığı konuşmada “Burada hematoloji, çocuk ve genetik bilim dalında hocalarımız hep birlikte tarihi bir olaya not düştüler. Hocalarımıza Ege üniversitesi adına teşekkür ediyorum. Bu uygulama AR-GE adına önemli bir başarı. Aynı zamanda hastamızın sürekli ilaç kullanması gerektiği için yıllık masrafı 400-500 bin TL’yi buluyor. Dolayısıyla bu tedavi, ülke açısından da ekonomik anlamda ciddi bir katma değer. Ege Üniversitesi olarak araştırma üniversitesi olma hedefinde ilerliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın