Gündem

Hemen e-Devlet üzerinden kontrol edin: Kapsam dışı uyarısı çıkanlar dikkat!

Corona virüsü salgını nedeniyle 81 ilde bayram sonuna kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Kapanma sonrasında ihtiyaç sahibi vatandaşların mağdur olmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci kez pandemi sosyal desteği müjdesi verildi. Sosyal destekten faydalanıp faydalanmayacağını merak eden vatandaşlar ise hemen e-Devlet sistemi üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirdiler. Ancak birçok vatandaşın karşısına ‘kapsam dışı uyarısı’ çıktı. Peki, kapsam dışı uyarısı ne anlama geliyor?

Ailelere 1100 TL sosyal destek ödemesi açıklamasının ardından vatandaşlar kendilerine ödeme yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladılar. Sosyal destekten faydalanmak isteyenler durumlarını e-Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümden kontrol edebiliyorlar.

Kapsam dışı uyarısı ne anlama geliyor?

Ancak e-Devlet sistemi üzerinden kontrol işlemi yapan birçok kişinin karşısına kapsam dışı uyarısı çıkıyor. Bu uyarı çıkanların bakanlık tarafından belirlenen 1100 TL sosyal yardım şartları taşımadığı ve destek almaya hak kazanamadığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın müjdesini verdiği ödemeler, Sosyal Yardım Programı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında, ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik olarak yapılıyor.