Gündem

Hem kimlik hem de ehliyet sahibi olanlar dikkat: 800 bin kişi…

İçişleri Bakanlığı kimlik ve ehliyet için yeni dönem duyurusunda bulunmuştu. Çipli kimlik kartı ve ehliyetin birleştirilmesi için 800 bin kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Birleştirme işlemine ise en fazla talep 117 bin 898 kişi ile İstanbul’dan geldi. Ankara, Antalya ve İzmir ise yüksek talep gösteren diğer iller arasında yerini aldı. Peki, ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Trafikte sürücü belgesi bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran kimlik ehliyet birleştirme işlemi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından 3 ay geçmesine karşın 18-25 yaş grubundaki 111 bin 737 genç uygulamadan faydalandığı öğrenildi.

Toplamda başvuranların sayısı ise 800 bin olarak açıklandı. Peki, ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylelikle vatandaşlarımızın yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

ÜCRET NE KADAR?

Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.