Gündem

Hekimliğe alternatif mi geliyor? Yapay zeka İzmir'de tartışılıyor!

Teknolojik gelişmeler ile birlikte pek çok alanda hayatımızın parçası olan yapay zekanın sağlık sektöründe kullanımı da yaygınlaşmaya başladı. Sanayi, üretim, haberleşme gibi alanlarda kullanımı bir hayli yaygınlaşan yapay zeka teknolojinin geldiği son nokta. Yapay zeka konusunda farkındalığın artmasının amaçlandığı kongrede pratik kullanım alanları da tartışılıyor. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önemli isimlerin konuşmalarıyla başlayan Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi’nde yapay zekanın hekimliğin yerini alıp alamayacağı da konuşuluyor.

İzmir’de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi başladı. Açılış törenine Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Zeliha Koçak Tufan, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeleri Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Dr. Sema Ramazanoğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile tıp ve teknoloji dünyasından bilim insanları katıldı. aYÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan da sağlık alanındaki teknolojik gelişmenin dünyanın geleceğini etkileyeceğine dikkat çekerek, konuyla ilgili eğitim alan genç araştırmacıları desteklediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar da, “Yapay zeka ile sağlıkta verilerin çok kolaylıkla aktarılması söz konusu hale geldi. Teknoloji ne kadar hızla ilerlerse ilerlesin hekimliğin yerini alamayacak ama tıpta daha çok kullanılır hale gelecek” şeklinde konuştu. Kongre başkanlığını İzmir Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Burak Öztop ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun üstlendiği kongre 2 gün sürecek.

Bir cevap yazın