Ekonomi

Haziran’da konut satışları yüzde 210 arttı! İşte bankaların kredi fırsatı

Kamu bankaları normalleşme döneminde vatandaşlara konut kredisi sağlayacaklarını açıklamıştı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından verilen kredilere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Krediler sonrası haziran ayında satılan toplam konut adedi geçen yıla göre yüzde 210'luk artış gösterdiği öğrenildi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ortak yaptıkları açıklama ile konut kredilerinde uygun finansmanlı kredi sağlayacaklarını duyurmuştu. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kredilere yoğun ilgi gösterdi. Bunun sonucunda ise haziran ayında satılan toplam konut adedi geçen yıla göre yüzde 210’luk artış ile 190 bin 12 olduğu öğrenildi.

101 bin 504 adet ipotekli konut satıldı

İpotekli konutların satışlarında da artış meydana geldi. İpotekli satış adedi ise önceki yılın aynı ayında gerçekleşen ipotekli konut satış adedine göre yüzde bin 287 artış ile 101 bin 504 adet olarak kaydedildi.

Konut kredisi fırsatları

Bankalardan yapılan açıklamada, Paket kapsamında; yeni(sıfır) ve ikinci el konutlar üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar krediyi kullanabileceği belirtildi.

Size özel avantajlı faiz oranları ile kullanabileceğiniz konut kredinizi ister aylık eşit taksitlerle, isterseniz 12 aya kadar ödemesiz dönem imkânı ile 15 yıla varan vadede, %10’dan başlayan, düşük peşinat oranı ile yararlanabilirsiniz.

Tutar ve Ödeme Koşulları

Yeni(sıfır) konutlar için %0,64, 2. El konutlar için %0,74 faiz oranı ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kullanılabilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu