22.11.2019, 19:26

Haydi gelin elele İzmir’den minimal bir İstanbul yaratalım

Yaz sezonunda zaten Alaçatı’dan ufak bir İstanbul AVM’Sİ yaratıyoruz. Daracık sokaklarında arnavut kaldırımlarına topukları bata bata yürüyen hanımları, gündüz gözüyle bin paraya saatlerce oturan beyleriyle sezonsal bir AVM’miz var.

Eksiğimiz hali hazırda sıkışık bir trafiği olan Fahrettin Altay – Balçova hattında devasa bir AVM inşaatıydı, o da oldu çok şükür.

Daha açılmadan trafiğin kitlenmesiyle sinir atakları geçiren Balçovalılara, AVM açıldıktan sonra trafik çözümü olarak önerim şu: Evden çıkmıyoruz arkadaşlar. Özellikle haftasonları araçlarımızı da katlayıp cebimizde eve getiriyoruz. Başka türlü bir çözümümüz yok.

Eğer evden çıkarsak, niyetimiz Konak tarafına gitmek ise, AVM inşaatı ile otobanın altına alınan pazaryeri trafiği ile otoban altında tıkanıp kalabiliriz. Bu tıkanıklık o denli uzayabilir ki kendi Pazar tezgahımızı bile açacak , bu doğrultuda izinlerimizi alacak süremiz olabilir. Bakıldığında ekonomiye katkımız da olur, her şerde bir hayır vardır derler.

Evden çıkıp Çeşme tarafına gideceksek – ki gidemeyeceğiz orası belli – sağa sola serpiştirilmiş minibüs aktarma noktalarında ( vatandaşın bineceği sabit bir yer yok o nedenle nokta diyebiliyorum) tanımadığımız insanlarla da dost olabilir, uzun süre gelemeyen minibüs için tıklış tıkış doluşan insanlarla muhabbet edebilir, hayatımızın aşkını bile bulabiliriz. Bakın sürekli işin iyi kısmından bakmaya çalışıyorum.

Eğer yukarıdaki öneriler hoşunuza gitmediyse; dediğim gibi evdeyiz , çıkmıyoruz. Yazın “Gerek yok zaten, of dayanılmaz sıcak! ” diyoruz, kışın ise “Gerek yok zaten bu yağmurda ne alaka? ” diyerek evde haftasonumuzu geçirmeye devam ediyoruz.

Neticede, Balçova’da yanyana bir sürü AVM’miz yok. Neticede, devasa bir AVM’ye içinde lüks markalara ve fahiş fiyatlı restoranlarda oturmaya ihtiyacımız vardı. Balçova imar mağdurlarının sesleri de soldu, teknopark yapılacak deniliyordu ancak gene de AVM oldu. Çok mu ihtiyacımız vardı?

Tamam belki vardı, kinayeyi geçiyorum, varsın, ihtiyacımız olsun. Tamam daha bilinelim, gelişelim büyüyelim diyelim, diyelim de yeri burası mı olmalıydı?

Eğer sizde yazılarınızın yayınlanmasını istiyorsanız bize yazın lütfen. 

Size "okuyucu mektupları" köşemizden yer verelim. Yazdıklarınız milyonlarca kişiye buradan ulaşsın.

haber@egehaber.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

Yorumlar (0)