Gündem

Hayat ne zaman normale dönecek? İşte normalleşme için kriterler…

Türkiye'de koronavirüsle mücadele devam ediyor. Ülkemizde alınan önlemler doğrultusunda günlük vaka tablosunda olumlu gidişat dikkat çekiyor. Koronavirüsle mücadelede umutlu rakamlarla birlikte normalleşme çalışmaları hızlandırıldı. Peki, normalleşme çalışmaları nasıl ilerleyecek?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de koronavirüse karşı alınan önlemler doğrultusunda güncel vaka tablosunda olumlu gidişat dikkat çekiyor. Vatandaşlar hayatın ne zaman normale döneceğini merak ediyor. Alınan bilgiye göre, koronavirüsle mücadelede olumlu gidişatla birlikte normalleşme çalışmaları hızlandırıldı. Normalleşme, 5 gün boyunca vaka görülmeyen illerden başlayacak. İzmir, İstanbul gibi illerde ayrı kriterler uygulanacak.

Normalleşme süreciyle ilgili tüm bakanlıkları ve birçok kurumu ilgilendiren seri kararlar alınması gerekeceği için koordinasyon sağlanacak. Belirlenecek kriterlerin uygulayıcısı bakanlıklar olacak.

Başta İçişleri, Kültür ve Turizm ile Tarım ve Orman bakanlıkları olmak üzere diğer bakanlıkların görev listeleri hazırlanıyor.

SON 5 GÜN VAKA TESPİT EDİLMEYEN İLLERE ÖNCELİK

Kriterlerin uygulanmasında öncelik son 5 gün içinde vaka bildirmeyen illere verilecek. Bu iller, salgınla mücadelede benzer sonuçlar gösteren komşularıyla yeniden ilişki içinde olabilecek.

EKİP OLUŞTURULDU

Bilim Kurulu’ndaki halk sağlığı uzmanları da salgının yönetimi üzerinde çalışıyor. Bu konuda bir ekip oluşturuldu. Onların yapacağı hazırlıklara göre gevşetme politikaları belirlenecek

Kapalı mekânlardaki ana kurallar, maske zorunluluğu olacak yerler, açılacak işyerleri ve bu işyerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi, bu ekip tarafından belirlenerek duyurulacak.

AŞAMA AŞAMA HAYATA GEÇİRİLECEK

Turizm ve ulaşımda yeni dönem kriterleri aşama aşama hayata geçirilecek. Ulaşımda araçların sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personellerin pandemi eğitimi gibi konular gündeme gelecek.

Uluslararası işbirliği ile turizm hareketliliği başlaması durumunda, yolcularda ne tür bağışıklık belgeleri isteneceği belirlenecek. Tüm turizm bölgelerindeki sağlık altyapısının haritası çıkarılacak ve belgelenecek.

İZMİR VE İSTANBUL GİBİ İLLERE AYRI KRİTER

Normalleşme sürecinde İstanbul, Körfez illeri ve İzmir gibi kentlere ilişkin ayrı kriterler uygulanacak.

Özellikle İstanbul’da plato noktaya ulaşıldığı, il genelinde yüzde 25 oranında antikor oluşmaya başladığı hesaplamaları yapılıyor.

Salgının en yoğun yaşandığı bu ilde pozitif sayısına bağlı olarak bağışıklık sayısının da fazla olduğu belirtiliyor. Bu nedenle giriş-çıkışlar konusunda taviz verilmemesi ve kontrolün sürdürülmesi öneriliyor.

Bunun sadece İstanbul’dan yayılmayı önlemek değil, bu kentte gittikçe stabile hale gelen durumu kötüleştirmemek için de gerekli olduğu aktarılıyor.

Anadolu’dan İstanbul’a gelişlerinin başlaması durumunda halen Anadolu’da kontrol altına alınmamış illerden tersine İstanbul’a vaka taşınabileceği yorumları yapılıyor. (Hürriyet)