DepremlerGündem

Hatay’da meydana gelen depremlerden acı haber: 3 kişi hayatını kaybetti!

Hatay’ın Defne ve Samandağı ilçelerinde üst üste gelen depremlerin ardından yıkılmalar meydana geldi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Defne Belediye Başkanı konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Canlı yayında açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş şunları ifade etti:

“Buralarda bir kısım insan evi sağlam diye içeri girmiş. Diğerleri de evini taşıtmak isterken maalesef binalar yıkıldı. Defne’deki binalar ağır hasar görmüş gibi görünen binalar. İnşallah bu son olur. Şu anda Antakya’da herkes trafiğe çıkmış. Enkaz altında da kalanlar var, ihbarlar geliyor. AFAD’daki arkadaşlardan aldığımız bilgi bu. Arkadaşlarımız sahada çalışıyorlar. İnşallah az zaiyat ve can kaybıyla atlatırız.”

Ayrıca, Samandağ Belediye Başkanı Refik Yılmaz şunları aktardı:

“Şu anda sizinle konuşurken de artçılar devam ediyor. Şu anda Samandağ’ın tamamında elektrikler kesildi. Ağır hasarlı olan binaların bir kısmını yıkıldığını gördük. Hem merkezde hem de ilçemizin dışında maalesef ağır hasarlı binaların yıkıldığını gördük. Tabi şu an için bir şey söylemek için erken ama bazı binalarda vatandaşlarımızın da olabileceği yönünde bilgi aldık arkadaşlarımızı şimdi oraya göndermeye çalışıyoruz. Ben sahildeydim. Sahilin sıfır noktasındaydım tam deprem olduğunda herhangi bir hareketlenme olmadı.”

DEFNE BELEDİYE BAŞKANI: DURUM ÇOK KÖTÜ, İNSANLARIN FERYATLARI VAR
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, NTV canlı yayınında şu açıklamaları yaptı:

“Elektrikler kesik vaziyette. Kahramanmaraş depreminden çok daha fazla hissettik. Buna rağmen Kahramanmaraş depreminde bayağı ölülerimiz olmuştu. Ancak merkez üssü olduğu zaman çok daha fazla ve şiddetli hissettik. İnsanların çığlıkları arasında bir konteynerdeyim. Koordine etmeye çalışıyoruz. Bize ihbar gelince hemen valilik ile paylaşıyoruz. Vali bey ile kordinasyon içerisindeyiz.

“MARAŞ DEPREMİNİ 3’E KATLAYAN BİR DEPREMDİ”
Bakın elektrikler kesik. Şahit olduğum olay, insanların çığlıklarıydı. 1 saat olmuş, size rakam veremem ki. Ancak durum facia! Maraş depremini 3’e katlayan bir depremdi. Durum çok kötü. İnsanların feryatları var. Buradaki vatandaşlara acil çadır istiyorum. Burası metropol değil, taşra. Dağınık bir yerleşim alanı. Kimse evini, ahıırını, tarlasını bırakıp gitmez. Çadırkent yerine birer çadır versek daha iyi olacak”