Gündem

Hastaneler doldu: Uyarı üstüne uyarı! Ölümcül olabilir…

Hastanelere başvurular arttı. Uzmanlardan uyarılar peş peşe geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşların grip aşılarını olmaları gerektiği belirtildi. Öte yandan kanser, akciğer, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişilerinde dikkat etmesi gerektiği bildirildi.

Son günlerde grip vakaları artışa geçti. Gribal enfeksiyon belirtileri nedeniyle hastanelere başvurular arttı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, önemli açıklamalarda bulunarak uyarı yaptı. Şener, “65 yaş üstünde yandaş hastalığı olanlarda özellikle bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullananlarda, kanser, akciğer, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan grup ile sirozu olanlarda ölümcül riskle seyredebiliyor” dedi.

‘ÖLÜMCÜL SEYREDEBİLİR’

Bu sene 65 yaş üstü erişkin yaş grubunda özellikle gribin çok önemi olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Yaklaşık 2 yıldır 65 yaş üstü bu hasta grubunda grip enfeksiyonu görmediğimiz için bu hastaneye yatış ve ağır zatürre geçirme riski mevcut. Biz her ne kadar iki yıldır çok gündemde Koronavirüs tutsak dahi, gribal enfeksiyonlar yani gripte de, influenza da da yaşlı popülasyonun zatürre geçirme riski yüksek ve hastaneye yatma riski var. Grip diğer solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarından farklı olarak ölüm riski de içeriyor. Bunun altını çizmekte fayda var.

Hangi yaş grubunda, 65 yaş üstünde yandaş hastalığı olanlarda özellikle bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullananlarda, kanser, akciğer, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan grup ile sirozu olanlarda ölümcül riskle seyredebiliyor. Hala hazırda sezon tam bitmiş değil. Sezonun aslında tam ortalarına doğru geliyoruz. Bu sene Grip sezonu Türkiye’de geç başladı. Avrupa Birliği ülkelerinden, dünya genelinden farklı olarak. Bu açıdan eğer grip geçirmediniz ise mutlaka aşılamanızı ihmal etmememiz lazım” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNE UYARI

Gribal enfeksiyonlardan sonra bakteriyel enfeksiyonlarında çok göründüğünü de hatırlatan Prof. Dr. Alper Şener, sözlerine şöyle devam etti:

“Hele hele çocuklarda ve erişkinlerde çok ağır seyredebiliyor. Çocuklarda tonsilis, sinüzit, otit, orta kulak iltihabı yapabiliyor. Bu açıdan çocukların bu şikayetlerini hafife almamak lazım. Erişkinlerde ise çoğunlukla zatürre şeklinde görüyoruz. Dolayısıyla zatürre riski içerdiği için bu hasta grubu gribal enfeksiyondan sonra mutlaka 65 yaş üstündeki kişilerin zatürre aşılarını olmaları gerekiyor. Zatürre aşısı aslında hayatınızda bir kez ya da 5 yılda bir risk durumuna göre belirleniyor yapılması. Mutlaka ve mutlaka bir hekim kontrolünde hangi grupta olduğunuzu belirleyerek, yani her yıl olması gereken mi, yoksa beş yılda bir olması gereken mi grubun içerisindesiniz diye kayıt altına alıp ona göre zatürre aşınızı mutlaka olmanız lazım.”