Gündem

Hastanede hayatını kaybetti! Cenaze işlemleri sırasında yeniden hayata döndü

Endonezya'da akılalmaz bir olay yaşandı. Şeker hastalığı olduğu olan 12 yaşındaki Siti Masfufah isimli çocuk organ komplikasyonları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği öğrenilirken ilginç ir olay yaşandı. 12 yaşındaki çocuk defin işlemleri sırasında yeniden canlandı.

Endonezya’da Doğu Java bölgesindeki Probolinggo kentinde 18 Ağustos’ta  Siti Masfufah Wardah adlı kız çocuğu şeker hastalığı ve organ komplikasyonları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 12 yaşındaki Wardah isimli kız çocuğu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

LAZARUS SENDROMU

Masfufah’ın kalbinin defin işlemi sırasında yeniden atmaya başladığı ifade edildi. Büyük şaşkınlık yaratan olayın ardından cenazeye katılan kişilerce hastaneye götürülen Masfufah’ın kalbi 1 saat sonra yeniden durdu. Hayata veda eden Masfufah’ın bu durumunun milyonda bir yaşanacak bir olay olarak ifade edilirken, tıp dünyasına göre bu durum ‘Lazarus Sendromu’ olarak açıklanıyor.

Lazarus sendromu tıp literatüründe, başarısız kalp masajından sonra dirilme, başarısız hayata döndürme girişimlerinden sonra dolaşım sisteminin yeniden çalışmaya başlaması olarak ifade ediliyor. 1982 yılından beri 38 kez tıp literatürüne giren sendromun milyonda bir görüldüğü belirtiliyor. Kalp masajı sonucunda gögüs içi basınç oluştuğu, hayata döndürme çalışmalarından sonra bu basıncın gevşemesinin kalbin genişlemesine izin verdiği ve kalbin elektriksel akımını tetiklediği, böylece kalp atışlarının yeniden başladığı düşünülmektedir.