Magazin

Haluk Bilginer Hangi Ödülü Kazandı? İnternational Emmy ve Primetime Emmy ödülleri arasındaki fark nedir?

Emmy Ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüldür. Emmy Ödülleri birbiriyle bağlantılı fakat birbirlerinden tamamen ayrı üç kuruluş tarafından takdim edilir: Her birisi Emmy Ödülleri seramonilerinin belirli bir bölümünün yönetiminden sorumludur. Academy of Television Arts and Sciences (Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) spor dışındaki ulusal altın saatler eğlence programlarını; National Academy of Television Arts and Sciences (Ulusal Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) belgesel programlar ile spor, haber ve gündüz programlarını; International Academy of Television Arts and Sciences (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) ise Birleşik Devletler dışında üretilmiş programları ödül almak üzere belirler.

Emmy Ödülleri arasında en iyi bilineni Primetime Emmy Ödülleri’dir. (bunlardan bazıları; “Yaratıcı Sanatsal Emmy Ödülleri” ve “Gündüz Programı Emmy Ödülleri” olarak sınıflandırılır.) İlk Emmy Ödülü 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club isimli programa verilmişti.

HALUK BİLGİNER HANGİ PROJEYLE EMMY ÖDÜLÜ’NÜ KAZANDI?

Haluk Bilginer Ay Yapım tarafından çekilen, Onur Saylak’ın yönettiği, Puhu Tv’de ücretsiz yayınlanan Şahsiyet Dizisindeki Agah Beyoğlu karakteri ile 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı.

HALUK BİLGİNER HANGİ ÖDÜLÜ ALDI?

Haluk Bilginer International Academy of Television Arts and Sciences (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) ödülünü aldı. Aday olabileceği tek alan da buydu. Çünkü Primetime Emmy ve National Academy sadece ABD’de yayınlanan Tv programları, dizi ve belgesellere verilirken International Emmy ABD dışındaki projelere ödül verir. Özet olarak Türkiye’de çekilen bir projenin aday olabileceği tek Emmy, Uluslararası Emmy’dir. Burada aklımıza takılan soru ise şu: International Academy of Television Art and Sciences’in 9 ortağından biri Ay Yapım ise ve her sene Türkiye’den sadece Ay Yapım projeleri bu yarışmada yarıştırılıyorsa, olayın matematiğini kurmak hiçte zor değil değil mi?

Editörün notu: Gözlemlediğimiz kadarıyla Uluslararası Emmy ödülü, reklam kokan bir ödüldür. Haluk Bilginer’e ve oyunculuğuna söyleyecek lafımız yoktur. Haluk Bilginer’in de böyle içi boş ödüllere ihtiyacı yoktur. Alınan ödülün değeri sanki her yıl Amerika’da verilen “büyük Emmy” ödülüymüş gibi lanse edilerek, kamuoyunun yanıltılması ve bundan Ay Yapım firmasının nasıl bir çıkarım yaptığı merak konusu.

ÖDÜL ALAN ŞAHSİYET DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir. Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da tamamen değiştirecektir.

PUHUTV NEDİR?

Dünya üzerinde tarif edildiği adıyla bir “catch-up tv” olan puhutv; en beğenilen Türk dizileri ve diğer yerli yapımların ve yaşam içeriklerinin online adresi olmak vizyonuyla ve “Sen Nasıl İzlersen” mottosu ile Doğuş Grubu tarafından kuruldu. puhutv, bu vizyon için Türk dizilerini sahiplenme ve dizi ile film sektörüne sürdürülebilir katkı sağlama misyonunu da yüklendi. İki yılda 15.000 saatten fazla lisanslı içeriğe ulaşan puhutv, 200 milyondan fazla izleme ile Türkiye’nin en çok izlenen online orijinal dizisi Fi’nin yanı sıra birçok ödüle ulaşan Şahsiyet ve Dip orijinal dizilerini kullanıcılarına sundu.

puhutv, Effie Ödülleri’nde 2 büyük ödül, Kristal Elma Ödülleri’nde 2 Kristal Elma ve 1 büyük ödül, Smarties ödüllerinde de Fi ile En İyi İçerik ödüllerini aldı. Haluk Bilginer’li Şahsiyet’in yanı sıra Fi ve Dip dizileri de daha önce ödül aldı. 45. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi İnternet Dizisi Fi oldu. Dip, Yunanistan’da gerçekleşen Golden Umbrella Televizyon Ödüllerinde en iyi web dizisi ödülüne layık görüldü. puhutv izleyicileri yerli yabancı film içeriklerine, Türk dizilerine, puhutv orijinal yapımlara ve şimdi tiyatro oyunlarını da içine alan geniş bir içerik kataloğuna ücretsiz olarak ulaşıyor.

HALUK BİLGİNER KİMDİR?

Haluk Bilginer 5 Haziran 1954 günü İzmir‘de doğdu. Babası sigortacı Tahsin Bey, annesi ev hanımı Bedriye Hanım’dır. Çiftin üç çocuğunun ortancası olan Haluk Bilginer, İzmir Türk Koleji‘nde eğitim gördüi Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan‘ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır‘ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu‘nda konuk oyuncu olarak çalıştı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü.

Haluk Bilginer’in, 1980 ile 1991 arasından İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları:

My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera. 1987 yılında Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul’a geldi . Hayatını bir süre İstanbulLondra arasında sürdürdü. 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi. 1992’de Zuhal Olcay ile evlendi. Çift, birlikte Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde rol aldı. Bilginer, 1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, ardından “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde rol aldı. 1993’te Türkiye’nin ilk reality showu olan Sıcağı Sıcağına’yı sundu.

Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay, bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması’nı kiralayıp inşaata başladı; 1996’da çıkan yangından sonra 1999’da Moda’da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi’ni kurdular. Çift, 2004 yılında boşandı. 2006 yılında müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile evlenen Bilginer’in bu evlilikten Nazlı adında bir kızı bulunmaktadır. 2012 yılında Aşkın Nur Yengi ile boşanmıştır.

HALUK BİLGİNER’İN DİZİLERİ

Kara Yazı (2017) – Oğuz New Blood (2016) – John Malik Kaçak (2014) – Ustura Faysal Hayatımın Rolü (2012) Acayip Hikayeler (2012) – Sinan İstanbul’un Altınları Ezel (2010-2011) – Kenan Birkan Cuma’ya Kalsa (2010) – Cuma EastEnders (BBC, Londra 250. bölüm) The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert (1992) (Albay Ismet Bey) Gecenin Öteki Yüzü Ateşten Günler Safiyedir Kızın Adı Borsa Son Söz Sevginin Sıcağı Sıcağına Gülşen Abi Eyvah Babam-Sedat Çolak Eyvah Kızım Büyüdü-Sedat Çolak Tatlı Hayat-İhsan Yıldırım Ti Show (2002) Karanlıkta Koşanlar Cesur Kuşku Yine de Aşığım Hayat İşte Sayın Bakanım Sevgili Dünürüm-Ahmet Muhtar Spooks (BBC, 2008. 1 bölüm 3. Seri 6. Bölüm.) Nerde Kalmıştık? Sıkı Dostlar

HALUK BİLGİNER’İN İNTERNET DİZİLERİ

Şahsiyet (2018)- Agâh Beyoğlu Masum (2017) – Cevdet

HALUK BİLGİNER’İN ROL ALDIĞI OYUNLAR

İngiltere My Fair Lady Kafkas Tebeşir Dairesi Macbeth Pal Joey Belami (West End`de Ken Hill`in) The Phantom of the Opera Türkiye Aldatma (Harold Pinter) Kan Kardeşleri (Willy Russell) Derin Bir Soluk Al (Ben Elton) Çöplük (Turgay Nar) Histeri (Terry Johnson) Balkon (Jean Genet) Dolu Düşün Boş Konuş (Steven Berkoff, 1999), Ayrılış (Tom Kempinsky, 2000) Ermişler ya da Günahkarlar (Anthony Horowıtz, 2002) Balkon (Moliere, 2004) Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü (Stefan Tsanev, 2005) Atinalı Timon (W. Shakespeare, 2006) Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler (Eric-Emmanuel Schmitt, 2007) “7” (William Shakespeare, 2009) Don Juan’ın Gecesi (Éric-Emmanuel Schmitt, 2011) Antonius ile Kleopatra (W. Shakespeare, 2012) Nehir (Jez Butterworth, 2013) Pencere (David Hare, 2016-günümüz) Kral Lear (W. Shakespeare, 2018)

HALUK BİLGİNER ALDIĞI ÖDÜLLER

1. Afife Tiyatro Ödülleri, 1997, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Histeri 34. Altın Portakal Film Festivali, 1997, Masumiyet, en iyi yardımcı erkek oyuncu 10. Ankara Uluslararası Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi erkek oyuncu 9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi erkek oyuncu 9. Afife Tiyatro Ödülleri, 2005, Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Cimri 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü (Polis) 10. Afife Tiyatro Ödülleri, 2006, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü 37. Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri, 2010, En iyi erkek komedi oyuncusu 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Seçici Kurul Özel Ödülü (Kış Uykusu)

Özel Haber

Kaynak / www.EgeHaber.com / Özel Haber

Bir cevap yazın