Genel

Halkbank’a kredi borcu olanlar dikkat: Ödemeler 1 Temmuz tarihine kadar ertelendi!

Pandemi tedbir kararlarından vatandaşların olumsuz olarak etkilenmesinin önüne geçilmesi için yeni tedbir kararları alındı. Kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, esnaf kredi destek ödemelerinin 1 Temmuz’a ertelendiği bildirildi. Konuyla ilgili olarak, “TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini, 1 Temmuz’a kadar erteliyoruz.” açıklaması yapıldı.

Salgın sürecinde ekonomik olarak en çok etkilenen meslek gruplarının arasında esnaf ve sanatkârlar yer alıyor. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda esnaf ve sanatkârlara Halkbank kredi destek yardımı yapıldı. Söz konusu krediler ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan güzel haberi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnaf ve sanatkarları ilgilendiren açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Salgının olumsuz etkilediği esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini, 1 Temmuz’a kadar erteliyoruz. TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu, daha sonra tahsil edilmek üzere, TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir.”

Yeni destek programı başlıyor

Öte yandan KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatacaklarını açıklayan Erdoğan, “Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde, şartları taşıyan mikro ve küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren elektronik devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.” Dedi.