Kamu

Halkbank ve Vakıfbank müşterileri dikkat: 15 Haziran 2021’e kadar başvurmanız gerekiyor!

Halkbank ve Vakıfbank müşterilerini ilgilendiren önemli bir açıklamada bulunuldu. Bankalar tarafından yapılan açıklamalarda, zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde yer alan müşterilerin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunması gerektiği bildirildi. Başvuru yapmayan müşterilerin ise bankada kalan paralarının Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu’na (TMSF) aktarılacağı bildirildi.

Kamu ve özel bankalarda paralarını unutan vatandaşlar için uyarılar yapılmaya başlandı. Halkbank ve Vakıfbank tarafından konuya ilişkin olarak açıklamalar yapıldı.

Halkbank

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. 2020 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi, Bankamız internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilecektir.

Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.

15 Haziran 2021 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Vakıfbank

Zamanaşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat bakiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Bankalarda unutulan paralara ilişkin olarak yayınlanan son verilerde, geçen sene 10 yıl içinde hiçbir işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesap açıldı ve içindeki toplam 217 milyon lira para sahibi başvuru yapmadığı için Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu’na (TMSF) devredildiği öğrenilmişti.