Ekonomi

Halkbank resmen duyurdu: 2021 yılında yüzde 50 faiz indirimli kredi verilecek!

Corona virüsü salgını sonrası maddi olarak etkilenen esnaf ve sanatkârlar harekete geçti. Bu kapsamda Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlar için yüzde 50 faiz indirimli kredi vereceği öğrenildi. 2021 yılında uygulanacak indirimin bazı meslekler için yüzde 100’ü bulacağı öğrenildi.

Pandemiden en çok etkilenen meslek gruplarından biri de esnaf ve sanatkarlar oldu. Bu nedenle Halkbank’ın Türkiye ve KKTC’deki esnaf ve sanatkârlara 2021 yılında yüzde 50 faiz indirimli kredi sağlayacağı öğrenildi. Bazı meslek gruplarında ise indirimin yüzde yüzü bulacağı açıklandı.

Esnaf ve sanatkârlara faiz indirimi kararı Resmi Gazete’de de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemenin detayları:

30 yaşını tamamlamamış olanlar dikkat

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimi uygulanarak kredi kullandırılabilecek.

2021’e devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak. Bununla birlikte, 2021’de kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2021’e devreden krediler için yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak.

Esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi 2021’e devreden krediler için yüzde 100 faiz indirimi yapılacak.

Hangi meslekler ne kadar faiz indiriminden faydalanacak?

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini, çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Bakanlıkça kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara, 2021’de kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2021’e devreden krediler için uygulanacak faiz indirimi yüzde 100 olacak.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara, 2021’de kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2021’e devreden krediler için yüzde 100 faiz indirimi yapılacak. Bu destekten son 1 yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.