Ekonomi

Halkbank müşterileri için çağrıda bulundu: 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesabınızın bulunduğu şubeye gidin!

Halkbank resmi internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile müşterilerine çağrıda bulundu. Halkbank hesabı bulunan ve 10 yıl içerisinde işlem yapmayan vatandaşların 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubelere gitmesi istendi. İşte Halkbank’ın konuya ilişkin açıklaması…

Türkiye’de 10 yıl boyunca kullanılmayan hesaplar zamanaşımına uğruyor. Bu nedenle Halkbank müşterilerine çağrıda bulundu. Banka zaman aşımı listesinde bulunan müşterilerin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiği belirtildi.

Kamu bankası açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. 2020 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi, Bankamız internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilecektir.

Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.

15 Haziran 2021 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Müşterilerimize duyurulur.