Ekonomi

Halkbank kredi borcu faizlerini sildi ve 18 ay taksit yapacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, binlerce vatandaşı sevindirecek önemli bir duyuruda bulundu. Resmi twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve Halkbank anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunulduğunu açıkladı.

Corona virüsü salgını nedeniyle esnaf için çeşitli destek programları düzenlenmişti. Son olarak Bakan Pekcan Halkbank’tan kullanılan krediler ile ilgili müjdeyi verdi. Yapılan açıklamaya göre Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçildi.

Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“Pandemiyle mücadele edilen bu zor günlerde, daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkârlarımıza destek olmak amacıyla yeni bir kolaylık hayata geçirildi.

TESKOMB kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunularak yeni bir borç yapılandırılması 18 Mart 2021 tarihi itibariyle başlatıldı.

Yeni yapılandırmayla daha önce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süreyle ötelendi. Esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”