Ekonomi

Halkbank ekran açtı: Hesabı olan adını yazarak kontrol etsin, eğer bu listedeyse…

Halkbank müşterisi olan binlerce vatandaşı ilgilendiriyor. Kamu bankası internet sitesi üzerinden ekran açtı. Söz konusu ekranda müşteriler adlarını ve soyadlarını yazarak listede olup olmadıklarını kontrol edebiliyorlar.

Banka hesaplarında 10 yıl işlem yapmayan vatandaşların hesapları zamanaşımına uğruyor. Bu kapsamda Halkbank duyuruda bulundu. Yapılan duyuruda, zaman aşımı listesinde bulunanların hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiği bildirildi.

Halkbank açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


Yatırım Hesapları

06/12/2012 tarih ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 83 üncü maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacakların, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilmesi gerekmektedir.
Listede bulunan mudilerimizin zaman aşımı tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.
Listede belirtilen tarihine kadar başvurulmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan yatırım hesap bakiyeleri Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir.
İlgili mudi ve müşterilerimize duyurulur