Genel

Halı Modelleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere tüm detaylarıyla halı modellerini tek tek açıklayacağız. Bilindiği üzere halılar genellikle kullanıldığı odanın adına göre türlerine ayrılır. Fakat bunlar dışında oluşturuldukları malzeme ile adlandırılan halılar da mevcuttur.

Bazı halı modelleri ise geometrik şekillerini göre isim alırlar. Malzemelerine, geometrik şekillerine, stillerine, kullanım alanlarına, ebatlarına göre tüm halıları sınıflandıralım. Temel olarak evimizde kullanacağımız halılar bulundukları yere göre 7 farklı kategoriye ayrılır.

1 ) Mutfak Halısı

Evlerimizin mutfaklarında kullanılan halılara denir. Mutfak halıları arasında seçim yaparken ilk önceliğimiz şunlar olmalıdır. Kolay temizlenebilen ve mümkün olduğu kadar ağır olmayan hafif bir halı tercih edilmelidir.

2 ) Yolluk Halı

Evinizin koridorunda ve antrede kullanılan halılara yolluk halı denir. Bu halılarda dikkat etmemiz gereken ilk unsur; halınızın deseni ve ebatlarıdır.

3 ) Modern Halılar

Kullanıldığı alandan bağımsız olarak modern bir tarza sahip halılara modern halı denir. Genellikle spor ve rahat konforlu evlerde tercih edilir.

4 ) Klasik Halılar

Kullanıldığı alandan bağımsız olarak klasik bir tarza sahip olan halılara klasik halılar denir. Daha çok klasik bir tarza sahip gösterişli evlerde tercih edilir.

5 ) Salon Halısı

Ebat olarak genellikle en büyük halıların kullanıldığı salonlarda tercih edilen halı türleridir. Eviniz için tercih edeceğiniz en önemli halı modeli de denilebilir. Salonunuzun ortamına uyumlu, mobilyalarınızla, duvar renginizle birlikte bir uyum gösteren bir halı seçmeniz önerilir.

6 ) Yatak Odası Halısı

Yatak odanızda kullanacağınız halılara yatak odası halısı denir. Tercih ederken odanızla tarz olarak uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

7 ) Çocuk Odası Halısı

Çocuk odasında kullanacağınız halılardır. Çocuklar için genellikle renkli neşeli halılar tercih edilir.

8 ) Peluş Halılar
9 ) Oval Halı
10 ) Yuvarlak Halı
11 ) Düz, Desensiz Halı
12 ) Kaymayan Halı
13 ) Patchwork Halı
14 ) Kilim Halı
15 ) Jüt Halı
16 ) Örgü Halı
17 ) El Dokuma Halı
18 ) Bambu Halı
19 ) Deri Halı
20 ) Yün Halı
21 ) Yazlık Halı
22 ) Vintage Halı
23 ) Eskitme Halı
24 ) Tasarım Halı
25 ) Kişiye Özel Halı
26 ) Baskılı Halılar
27 ) Protokol Halıları
28 ) Makine Halıları
29 ) Göbekli Halılar

Tüm halı modelleri için Türkiye’nin en büyük halı sitesi https://www.hali.net/ sitesinden inceleyebilirsiniz.