EkonomiGündem

Hala MTV ödemesi yapmadıysanız dikkat: Duyuru yapıldı!

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren gelişme yaşandı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmayan araç sahiplerine uyarı geldi. Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde duyuru yaptı. MTV ödemesine ilişkin detaylar duyuruldu. Buna göre, MTV ödemeleri için 1 Ağustos’un son tarih olduğu belirtildi.

Zorunlu olan MTV ödemeleri 1 Ağustos tarihine kadar devam edecek. MTV ödemesi yapacaklar ödemelerin nereden yapılacağını araştırıyor. Buna göre, MTV ödemeleri, GİB’in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan ödenebilecek. Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile ödeme mümkün olacak.

1 AĞUSTOS SON TARİH

Ödemeler ayrıca anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek. MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” bölümünden şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler. Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi.

MTV ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIR?

Gelir İdaresi Başkanlığına ait www. gib. gov.tr internet sitesi, İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden 02.00-22.00 saatlerinde ödenebiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan MTV ödeme alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini giren mükellefler de MTV borçlarını görüntüleyip ödeme imkanına sahip bulunuyor.

Mükellefler, anlaşmalı bankaların kredi kartı, banka kartı ve banka hesabı aracılığıyla bu bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı ile mobil bankacılık yoluyla, PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden MTV ödemesini gerçekleştirebiliyor.