EkonomiGündem

Hafta sonundan itibaren simit fiyatına zam geliyor: Ekmekten pahalı olacak!

Bu sene artan maliyetler nedeniyle birçok ilde ekmek fiyatlarına zam uygulanmıştı. Gelen son bir habere göre, hafta sonundan itibaren simit fiyatına da zam uygulanacak. Söz konusu zam ile beraber simit için ekmek fiyatından fazla ödeme yapmak gerekecek.

Ankara’da simit fiyatına zam bekleniyor. Konu ile ilgili olarak Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Savaş Delibaş açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre, hafta sonundan itibaren simit fiyatının 5 TL olması bekleniyor.

Sputnik’ten Osman Nuri Cerit’in haberine göre Delibaş beklenen zam ile ilgili olarak bu bilgileri verdi:


“Aşırı artan maliyetler nedeniyle halihazırda 4 TL’den satılan 90 gram simit fiyatının artışı için talepte bulunmuştuk. Tüm maliyetlerimiz artarken biz kafamıza göre artış yapamıyoruz. Bağlı bulunduğumuz üst kuruluşların bu zammı onaylaması gerekiyor. Bu talebimiz onaylandı ve biz şimdi resmi yazıyı bekliyoruz. Yazının gelmesi ile birlikte bu hafta sonunda itibaren simit fiyatı artacak”

“Simit için kullanılan ham madde fiyatları her geçen gün zamlanıyor. Kiralar aldı başını gitti. Asgari ücrete yıl içinde iki defa zam geldi. Bununla birlikte işçi maliyetleri arttı. Doğalgaz ve elektrik fiyatları yüksek. Biz zam talep ettik ama bu talebimiz onaylanıncaya kadar maliyetlerimiz yeniden arttı. Şimdi simit 5 TL olacak. Bazı esnaf 6 TL’den simit satıyor. Maliyetleri karşılamada zorlanıyoruz”