Gündem

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, hafta sonu sokağa çıkma yasağını, 65 yaş ve üstü ile gençlerin sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin de konuştu. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, koronavirüs salgınını değerlendirdi.

Ülkemizde koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından salgının bulaşını ve insanların birbiriyle temasını engellemek için çok sayıda önlem alındı. Bu doğrultuda vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşandı ve 1 Haziran itibariyle önemli yeni normalleşme adımları atıldı. Bunun üzerine vatandaşlar tedbirler kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceği merakla araştırmaya başladı. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamasından öne çıkanlar;

65 YAŞ ÜSTÜ VE GENÇLERİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok en son 15 ilimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı bir durumdu. Önümüzdeki dönemde hafta sonu ile ilgili genel bir düşünce yok. İl bazında, vakaların yayılımında değişiklik olursa her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu’nda böyle bir öneresi oldu. Gerektiğinde iller bazında gündeme her zaman gelebilir. 65 yaş üstü ve gençlerimizle ilgili, en çok fedakarlık gösteren onlar oldu.Halen sokağa çıkmada kısıtlı olan büyüklerimizin haftada 1 gün, gençlerimizin de haftada 2 gün sokağa çıkma izni bulunuyor. Düzenleme ile ilgili önümüzdeki hafta gündeme gelmiş olur. Bir düzenleme yapılması gündeme gelmiş oldu. Önümüzdeki hafta netleşmiş olur. Büyüklerimizin ve gençlerimizin fedakarlığına son vermek, 53 milyon kişinin tedbirlere uymasıyla doğru orantılıdır.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genel karar alınmadığını, Kovid-19 vakalarına göre il bazında uygulanabileceğini bildirdi. Bakan Koca, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok özellikle en son 15 ilimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı durumda daha çok uyguladığımız bir durumdu. Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma, hafta sonuyla ilgili şu an genel bir düşünce yok. Ama il bazında, illerde vakaların dağılımında bir değişiklik olursa gerektiğinde o anlamda her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu’nun böyle bir önerisi oldu. Şu anda uygulanma noktasında bir önerisi olmadı. Gerektiğinde iller bazında gündeme gelebilir”

2 DALGA OLACAK MI?

Maske ve 1,5 metre mesafe uyulması gereken tedbirlerdir. Maske ve sosyal mesafeyi ihlal edenlere mesafeli yaklaşın. Biz Türkiye’de 2.dalga beklemiyoruz, tedbirlere uymaya devam edelim. Belirti göstermeyen birinden başkasına geçen hastalık bulaştığı kişide ciddi hastalıklar yaratabilir. AVM gibi kalabalık ortamlara gittiğinizde 3 saatten fazla kalmayın.Evimizin dışındaki hayatımızın adı kontrollü sosyal hayattır, uyulması gereken kurallara dikkat etmeliyiz. Son vaka tespit edilene kadar risk devam ediyor.

‘1 HAZİRAN’DA YENİ BİR SÜRECE GİRDİK’

1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik. Salgınla mücadelemizde birinci dönemi tamamladık. Tedbirsiz davranmak tehdidin ortadan kalktığını varsaymaktır. Tehdit devam ediyor. Tedbirlere uymak sağlığımızı güvenceye almak, yavaşlayan ekonominin hızlanması anlamına geliyor. Büyüklerimizin kısıtsız şekilde sokağa çıkabileceği şartları, uyacağımız tedbirlerle biz sağlayacağız.

“KURALLARA UYMAZSAK BAŞA DÖNEBİLİRİZ”

Yaşlılarımızın kısıtsız sokağa çıkabilecekleri şartları, uyacağımız tedbirlerle bizler sağlayacağız. Normalleşme riski alışkanlıklarımıza dönmek değildir, tabi uymazsak başa dönebiliriz. Şimdi tedbirlere daha ısrarla uymalıyız. Uymazsak, hayatin normalleştiği her anı riske dönüşecektir.;

Etiketler

İlgili Makaleler