Karaburunlu küçük Onur İsmail'in dramı yürek burkuyor

Karaburun'da ikamet eden Hülya Çevik Kuş ve İsmail Kuş çiftinin ikinci çocuk mutluluğuna doktorlardan gelen haberle gölge düştü. 3 yaşındaki Onur İsmail'in kalbinde 3 santimetrelik delik olduğu saptanınca Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

HABERDE İNSAN 01.07.2019, 09:40 01.07.2019, 16:13
Karaburunlu küçük Onur İsmail'in dramı yürek burkuyor

Karaburun'a bağlı Yayla Mahallesinde balıkçılık yapan İsmail Kuş (42) ve ev hanımı Hülya Çevik Kuş (43) çiftinin küçük çocukları Onur İsmail, doğumundan kısa bir süre sonra kalbinde tespit edilen 3 santimetrelik delik teşhisiyle Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Annne Hülya Çevik Kuş, doktorların Onur İsmail'e 1 yaşına geldiğinde açık kalp ameliyatı yapılmasını önerdiklerini ve sabah-akşam kullanmak üzere ilaç yazdıktan sonra taburcu ettiklerini söyledi.

"ÖLÜM RİSKİ YÜKSEK"

Onur İsmail 1 yaşına girdiğinde, Kuş çifti oğullarını yeniden hastaneye götürdü. Doktorlar, ameliyatın olasını risklerini anlatınca aile Onur İsmail'i ameliyat ettirmekten vazgeçti. Kalbindeki 3 santimetrelik deliğe rağmen bir süre sağlık sorunu olmadan yaşayan Onur İsmail'in bayılmaları başlayınca Kuş çifti bu defa oğullarını ameliyat ettirmek istedi. Hülya Çevik Kuş, küçük çocuklarının ameliyat edilmesi için İzmir başta olmak üzere devlet ve üniversite hastanelerine gittiklerini ve hepsinden de ameliyat olması halinde yüksek ölüm riskinin söz konusu olduğu cevabını aldı.

"KALBİ BİR KEZ DURDU"

Onur İsmail'in bu süreçte bir kez kalbi durdu ve yapılan müdahele ile yeniden hayata döndürüldü. Hülya Çevik Kuş, oğlunun sağlık durumu ile ilgili olarak, "Gittiğimiz doktorların hepsi, 'Ameliyat olursa ölüm riskini göze alacaksınız' diyor. Kimse bize 'Yaşatırız' demiyor. Ben de araştırma yaptım, İstanbul'da özel bir hastanedeki doktorlarla iletişime geçtim. Karaburun Kaymakamlığı'na giderek buradan faksla çocuğumun raporlarını gönderdim. Oradaki doktorlar raporlara baktı ve yüzde 80 bu tür hastalığa sahip olan çocukları yaşattıklarını söylediler. Ben de buradaki doktorların açık kalp ameliyatı yapmak gerektiğini söylediklerini aktardım. İstanbul'daki doktorlar 'Açık kalp ameliyatı olmak zorunda değil, koltuk altından kesiyle de girerek kurtarabiliyoruz' dedi. 

"AMELİYAT İÇİN 50 BİN LİRA İSTEDİLER"

Özel hastanenin ameliyat için 50 bin lira talep ettiğini ameliyat parası için Kaymakamlık ve belediyeye başvurduğunu, ancak henüz sonuç alamadığını belirten Hülya Çevik Kuş, "Oğlum için yapmadığım kalmadı. Ama sonuç yok. Sürekli tedirgin bir şekilde hayatımızı sürdürüyoruz. Çocuğumun kurtulmasını istiyorum, onu birileri ölümden kurtarsın" diye konuştu. Onur İsmail'de aynı zamanda omurga eğriliği (skolyoz) bulunduğunu da ifade eden Kuş, "Oğlum yürüyemiyor, koşamıyor. Elleri ve ayakları morarıyor. Damak içi, dudakları mosmor oluyor. Bayılıyor. Nefesi birden kesiliyor. Kız kardeşimin çocuğunun da kalbi delikti ve onu kaybettik. Aynı şeyi ben de yaşamak istemiyorum" dedi.

"OĞLUMU YAŞATIN"

Onur İsmail'in sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olduğunu, ilaç kullanmadığı zaman bayıldığını anlatan anne Kuş, doktorların kendisini oğlunun bayıldıktan sonra bir daha uyanmayabileceğini söyleyerek her şeye hazırlıklı olmaları gerektiğini konusunda uyardıklarını anlattı. 3 çocuk annesi Hülya Çevik Kuş, "Doktorlar oğlumun 10-11 yaşını göremeyeceğini, biran önce ameliyat ettirmem gerektiğini, aksi takdirde hastalığın kronik kalbe dönüşeceğini söyledi. Artık daha fazla bekletemem. Hayırseverlerden yardım istiyorum. Lütfen çocuğumun yaşaması için yardım edin. Çocuğumu kurtarsınlar, ölmesin, yaşasın" diyerek gözyaşı döktü.,

Yorumlar (0)
17°
açık