Bu cihazlar onların gören gözü olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engelli vatandaşların bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Afyonkarahisar’da “Gören...

HABERDE İNSAN 23.05.2018, 15:44
Bu cihazlar onların gören gözü olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engelli vatandaşların bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Afyonkarahisar’da “Gören Göz” cihazları düzenlenen programda görme engelli bireylere verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen cihaz dağıtım törenine Vali Mustafa Tutulmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zekai İnan ve engelli vatandaşlar ile aileleri katıldı. Programda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından gelen eğitici Kürşat Bedir, törene katılan ilgililere ve görme engelli vatandaşlara cihazların kullanımı hakkında bilgi verdi.

“Engellilerimizin hayatı kolaylaşacak”

Proje kapsamında dağıtılan bu cihazların görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracağını dile getiren Vali Tutulmaz: “Bugün ‘Gören Göz’ adlı cihazın görme engelli kardeşlerimize dağıtım törenindeyiz. Cep telefonu büyüklüğündeki bu cihaz sayesinde görme engelli kardeşlerimiz artık navigasyon kullanmak suretiyle gitmek istedikleri yere rahat bir şekilde gidebilecek ya da bulundukları yerlere yakın alanda banka, alışveriş merkezi, Sağlık Ocağı ve diğer hizmetler ile ilgili bilgiler kendilerine ulaşacak. Gören Göz cihazı görme engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak bir hizmettir” dedi.

“Engeliler işlerini rahatça yapabilecek”

Cihaz sayesinde görme engellilerin daha bağımsız hareket edebileceklerine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ortaklaşa hayata geçirdiği bu proje kapsamında hazırlanan cihazlar görme engelli kardeşlerimize dağıtılacak. Bu cihaz ile görme engelliler daha bağımsız hareket edebilecek, hayatları kolaylaşacak ve belki de bir işleri olduğunda kimseye muhtaç kalmadan işlerini görebilecekler. Cihazlar sayesinde kendilerine güvenleri de daha fazla olacak. Günlük hayatta tıpkı diğer vatandaşlar gibi işlerini rahat bir şekilde yapabilecekler. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Görme engelli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun, Allah her daim yardımcıları olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Programın sonunda belirtilen şartları taşıyarak cihaz almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapan 130 görme engelli vatandaşa Vali Tutulmaz ve protokol üyeleri tarafından Gören Göz Cihazları dağıtıldı.

Görme engelli vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dağıtalan bu cihazların hayatlarına büyük kolaylık sağlayacağını dile getirdiler. Gören göz cihazını alan görme engelli vatandaşlar ise uygulamadan çok memnun olduklarını söylediler. Emeği geçenlere teşekkür eden doğuştan görme engelli Ramazan Arslan, “Bizler için daha teşkilatlı programlar yüklendiğini biliyordum. Ama elimizde yoktu. Memnun olduk. Bize daha çok kolaylık sağlayacak. Herkese teşekkür ederiz” dedi.

Hayatının bu cihaz sayesinde kolaylaştığını söyleyen doğuştan görme engelli Osman Öztürk, “Çok mutluluğum inşallah hayatımı daha da kolaylaştıracak. Telefonla aramalarımı, mesajlarımı ve her şeyimi daha kolaylaştıracağını düşünüyorum. Engellilere yönelik devletimizin yaptığı çalışmalardan memnunum. Artarak devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Av. Mehmet Bahattin Eğret, bu tür projelerin hayata geçmesi ile birlikte görme engellilerin yaşamlarının kolaylaştığını ifade etti. Eğret, şöyle konuştu:

“Devletimize ve milletimize teşekkür ederiz. Bizleri düşünmesi önemli bir özelliktir. Bu özürlüler yasası ile birlikte engelliler çok konuda ilerleme sağlamış ve önemli haklarda verilmiştir. Bunun bir tanesi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının iş birliği ile yapmış oldukları gören göz projesidir. Bunun sayesinde görmeyenlerin hayatı kolaylaşacaktır. Belki de yardımcı kullanan görme engelli kardeşimiz bu cihaz sayesinde yardımcı kullanmayacaklardır. Bu da bir gelişmedir. Toplumumuz için büyük bir başarıdır. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.
Yorumlar (0)
25°
açık