Gündem

Güney Afrika’ da Yeni Varyant Ortaya Çıktı! Görülme Sıklığı Nedir?

Koronavirüs varyantları görülmeye devam ediyor. Bu yılın mayıs ayında Güney Afrika’ da tespit edilen yeni tip koronavirüs’ ün (Kovid-19) “C.1.2” varyantının detayları merak ediliyor. Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünden (NICD), “C.1.2” varyantının temmuz ayından beri hızlı bir yükseliş kaydetmesine rağmen, bu varyantın ülkede tespit edilen toplam vakalar içinde görülme oranının henüz yüzde 3’ten az olduğu ifade etti.

Güne Afrika’ da Son Durum

2021’in ağustos ayından bugüne kadar Delta varyantının, Güney Afrika’da ve dünya genelinde en baskın varyant olma özelliğini koruduğu öğrenildi. Güney Afrika’nın tüm eyaletlerinde görülen “C.1.2” varyantına, şimdiye kadar Afrika, Okyanusya, Asya ve Avrupa’da da rastlandı.

Daha önce Güney Afrika’da ortaya çıkan “C.1.” varyantının mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan “C.1.2”, henüz Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “endişe verici” varyant olarak tanımlanmadı. Ancak Dünyayı etkisi altına alan diğer baskın varyantlarla benzer temel özelliklere sahip olduğu tespit edilen yeni varyanta ilişkin araştırmalar devam ediyor.

Yine de vakalarının en sık görüldüğü Güney Afrika’da, son günlerde vaka sayılarındaki düşüş dikkati çekiyor.