Sağlık

Güneş Lekesi nasıl olur? Güneş Lekesini geçirmenin yolları nelerdir?

Yaz ayları yaklaştıkça güneşlenmek isterken cildimizde güneş lekesi olmamasına  dikkat etmeliyiz.

GÜNEŞ LEKESİ NASIL OLUR?

Tıbbi terminolojide “solar lentigo” olarak adlandırılan güneş lekelerinin oluşumunda en büyük etken, adından da anlaşılacağı üzere güneş ışınları. Güneş lekelerine, güneş hasarı oluşabilecek, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran cilt tiplerinde daha sık rastlanıyor. Lekeler, güneşte aşırı kalan kişilerde ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda yıllar içinde ortaya çıkıyor. Genetik eğilimler de güneş lekelerinin oluşumunda etken.Yaz gelmeye başladıkça deniz, kum, güneş keyfi derken saatler boyunca maruz kaldığımız güneş ışınları yüzünden cildimizde beliren güneş lekeleri, maalesef ki bronzlaşıp daha güzel ve çekici görünme hayalimizin suya düşmesine neden olabiliyor.Zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan ciltlerde görülen güneş lekeleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız ev yapımı maske tarifleri ile doğal çözümlerle güneş lekelerini geçirmek mümkün…

GENELLİKLE AÇIK TENLİ KİŞİLERDE OLUYOR…

Genellikle açık tenli kişilerde görülen güneş lekeleri, ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmalısınız. Özellikle 12-15.00 saatleri arasında güneş ışınlarının cildimizle direk teması yüzünden cildimizde beliren bu lekeler, ilerleyen süreçte her ne kadar güneş lekesi giderici krem kullansak bile cildimize yerleşebiliyor. Son zamanlarda birtakım operasyonlar dahilinde güneş lekelerinden kurtulabilmemizin farklı yolları olsa da maalesef ki hepimizin bu operasyona ayırabilecek yeterli bütçesi olmayabiliyor. Oluşan güneş lekelerini evde yapabileceğiniz pratik tariflerle giderebilir, azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki bu güneş lekeleri nasıl gider?

– KARBONATLI MASKE TARİFİ

1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı karbonat ilave ederek karıştırınız ve bu karışımı lekelerin üzerine uygulayınız.10 dakika bekletip bol su ile durulayınız. Bu karışım haftada 1 defa uygulayabilirsiniz. Karbonatın beyazlaştırma etkisi lekelerinizin açılmasına yardımcı olacaktır.

– YOĞURT MASKESİ TARİFİ

1 adet yumurtanın akını köpürene kadar çırptıktan sonra, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt ekleyerek karıştırın. Daha sonra 3 damla limon suyu ekleyin, maskeyi güneş lekelerinizin üzerine sürün ve bekleyin. Maske cildinizde kuruyunca nemli pamukla temizleyip daha sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi 4-5 günde 1 defa uygulayın ve her 4 uygulamadan sonra en az 15 günlük ara vermelisiniz.

– MAYDANOZ MASKESİ TARİFİ

Yarım maydanozu blendırda ezin, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Cildinize masaj yaparak uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra suyla temizleyin. 3 günde 1 defa bu maskeyi cildinize uygulayın. Limonun içeriğindeki asitten dolayı bu maske lekelerinizi geçirmede yardımcı olacaktır.

– SİRKE VE SOĞAN KARIŞIMI

Orta boylarda 1 adet soğanı rendeleyerek suyunu çıkarın ardından yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin. Pamuk yardımı ile bu karışımı cildinizdeki lekelere uygulayıp yarım saat bekletin.

GÜNEŞ KREMİ KESİNLİKLE KULLANMALIYIZ…

Güneş ışınlarının, korunmasız ciltle temasında birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlara; cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, leke oluşumuna yol açması, cildin nem seviyesini düşürmesi gibi örnekler sayılabilir. Cildi, bu zararlı etkilerden korumak için güneş kremi kullanmak şarttır.Güneş kremlerini sadece yazın kullanmak gerektiği gibi yanlış bir algı da mevcuttur. Oysa dört mevsim güneşin zararlı ışınlarına karşı önlem alınmalı ve güneş koruyucu ürün kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın