09 Şubat 2017 Perşembe 21:14
Yurt dışında yaşayan Türklere genel sağlık sigortası geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, TBMM Başkanlığına  sunduğu "Torba Kanun" teklifinde, Sosyal sigortalar ve Genel sağlık Sigortası  Kanunu'nda değişiklik öngörülüyor.

Esnaf Ahilik Sandığı'nın kurulması nedeniyle buradan ödenek alacaklar;  işsizlik, Esnaf Ahilik Sandığı veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya  başladıkları tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılacak ve Türkiye İş  Kurumu tarafından işsizlik veya Esnaf Ahilik Sandığı ödeneğinin bağlandığı  tarihten itibaren bir ay içinde bildirilecek.

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar için prime esas günlük  kazançlarının alt sınırının 30 günlük tutarı, prime esas kazanç tutarı olarak  dikkate alınacak.

Tescil tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir testi talebinde  bulunanlardan gelir testi sonucuna göre aile içindeki gelirleri brüt asgari  ücretin üçte birinin altında tespit edilenlerin bu sürelerde yaptıkları ödemeler  herhangi bir faiz uygulanmaksızın iade veya mahsup edilecek.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sıralananların dışında kalan ve  başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayanların, Genel  Sağlık Sigortası primi, prime esas kazançlarının yüzde 3'ü olacak ve bu oranı  yüzde 12'ye kadar artırmak Bakanlar Kurulunun yetkisinde olacak.

Teklifle, Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarının Türk soylu  olmakla birlikte yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşı olmayan aile fertlerinin,  Türkiye'de bulundukları sürelerde sağlık hizmetlerinden yararlanamaması sebebiyle  oluşan mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.

Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarının Türk soylu olmakla  birlikte yurt dışında ikamet eden ana, baba, eş ve çocukları ile bunların  bakmakla yükümlü oldukları ana, baba, eş ve çocukları, talep etmeleri halinde,  talep tarihini takip eden günden itibaren ikamet şartı aranmaksızın genel sağlık  sigortalısı sayılacak. Bu şarttan yararlanabilmek için kişilerin prim ve prime  ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması şartı aranacak.

Teklifle mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde  çalışanlarını sigortalı olarak bildirmeyen veya bildirilen kişilerin fiilen  çalışmadığı tespit edilen işletmelere verilen 1 yıl süreyle teşviklerden  yararlanamama uygulaması kaldırılıyor.

Teklife göre, mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde  çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediği veya bildirilen kişilerin  fiilen çalışmadığının tespit edilmesi halinde işletmeye ilk tespitte 1 ay, ilk  tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her tespit için de bir yıl  süreyle işletme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve İşsizlik  Sigortası Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden  yararlanamayacak. Beş kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam  sigortalı sayısının yüzde 1'ini aşmayan sayıda, çalıştırılanların sigortalı  olarak bildirilmediğinin veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığının tespit  edilmesi halinde bu yaptırım uygulanmayacak.

Sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden 1 yıllık süreyle  yararlanamama yaptırımına tabi tutulan işyerleriyle ilgili olarak yapılan  yararlanamamaya esas tespitler, teklifin kanunlaştığı tarih itibarıyla ilk tespit  sayılacak.

Genel Sağlık Sigortası prim borçları yeniden yapılandırılıyor

Teklifle, Genel Sağlık Sigortası prim borçları yeniden  yapılandırılıyor. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sıralananların dışında kalan  ve başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan ve genel  sağlık sigortası tescili yapılıp ancak gelir testine hiç başvurmayanlara yönelik  düzenleme getiriliyor. Bu kişiler, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren  12 ay içinde gelir testine başvurursa, Genel Sağlık Sigortası primleri, yapılan  gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren alınacak.

Bu sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borçlarına, düzenlemeden  önceki döneme ilişkin olarak tahakkuk ettirilen veya ettirilecek gecikme cezası  ve gecikme zammı gibi alacaklardan, ödenmemiş olanların tamamının tahsilinden  vazgeçilecek.

Ödenmemiş olan aylık prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin  tutarının; düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan prime esas kazanç  alt sınırının 30 günlük tutarının yüzde 3'üne eşit veya fazla olması halinde  yüzde 3'ü üzerinden, yüzde 3'ünden az olması halinde ise tahakkuk eden borç  tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanacak.

Hesaplanan yeni borç, 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenirse, bu  tutara, yürürlük tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz  uygulanmayacak.

Yürürlük tarihinden önce sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim  borcu bulunanlar, belirtilen şartları taşımaları halinde, düzenlemenin yürürlüğe  girdiği tarihten itibaren 12 aylık sürenin sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ve  diğer haklardan yararlanacak.

Ödenmiş Genel Sağlık Sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme  zammı tutarları iade ve mahsup edilmeyecek.

DSİ'nin baraj projeleri

Teklif, DSİ tarafından yürütülen baraj projelerinin kapsamında bulunan  kamulaştırma ve iskan/yeniden yerleşim çalışmalarının, barajı yapan DSİ  tarafından tek elden yürütülmesiyle projelerin süresinde tamamlanması  amaçlanıyor.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan, yapılacak olan baraj ile baraj  mücavir alanında kalan taşınmazların kısmen veya tamamen kamulaştırılmasıyla  yerlerini terk etmek zorunda kalanların iskanına ilişkin olarak İskan Kanunu ve  diğer ilgili mevzuatla bakanlığa verilen her türlü hak, görev ve yetkiler, DSİ  Genel Müdürlüğünce de kullanılabilecek.

Bu kapsamda yapılacak iskanla ilgili usul ve esaslar, Orman ve Su  İşleri Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.

DSİ'nin, bu hak, yetki ve görevleri kullanması halinde, bu kanun  hükümlerine göre kullanılabilecek arazi ve arsalardan gerekli olanlar, düzenleme  kapsamında kalan iskan faaliyetleri amacıyla kullanılmak üzere tapuda DSİ Genel  Müdürlüğü adına tescil edilecek.

Bu kapsamda yapılacak her türlü devir, temlik, tevhid, ifraz, tescil,  terkin ve sair işlemleri tapu sicilinde yapmaya DSİ yetkili olacak.

Bu madde kapsamında iskan faaliyetinde kullanılmak üzere Bakanlar  Kurulu kararıyla orman sınırları dışına çıkarılacak alanlar, tapuda DSİ adına  resen tescil edilerek devredilecek.

Bu madde yürürlüğe girmeden önce İskan Kanunu'na göre başlatılan  işlemler de bu madde kapsamında yürütülecek.

Teklifle, sendika ile konfederayonların iş birliği protokolü  çerçevesinde, kadın istihdamını destekleyici faaliyetler kapsamında kullanılması  şartıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığa kaynak aktarılacak.

Vergisini düzenli ödeyene yüzde 5 indirim sağlayan hüküm, 1 Ocak 2018  tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi  beyannamelerinde uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası getiren düzenleme  ve Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına ilişkin hükümler 1 Temmuz'dan itibaren, Genel  Sağlık Sigortası prim borçlarıyla ilgili hükümler ise 1 Nisandan itibaren  yürürlüğe girecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.