YSK'nın yerel seçime ilişkin kararı Resmi Gazete'de

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart'ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir 138 sayılı Genelge'de yapılan bazı değişiklikleri içeren kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

GÜNDEM 16.01.2019, 23:32
YSK'nın yerel seçime ilişkin kararı Resmi Gazete'de

Kararla seçimde sandık kurullarının görev ve yetkilerini gösterir 138  sayılı genelgenin "İl genel meclisi ile belediye  seçimlerinde seçim sonuçlarının  sayım ve döküm cetvellerine geçirilmesi" başlıklı 43. maddesinin birinci  fıkrasında değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda birinci fıkra, "Sandık kurulu başkanı tarafından  görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana verir.  Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusularını okumadan önce, seçim türüne göre  ters çevirerek tasnif edip masanın üstüne koyar. Bu işlem tamamlandıktan sonra  başkan, 41. maddedeki sıraya göre oy pusulasının ön yüzünü herkesin görebileceği  ve işitebileceği şekilde okur." şeklinde düzenlendi.

Genelgenin 43. maddesinin birinci fıkrasında, "Sandık kurulu başkanı  tarafından görevlendirilen üye, oy zarfını sandıktan teker teker alarak başkana  verir. Başkan zarfı açarak içinden çıkan oy pusulasının ön yüzünü herkesin  görebileceği ve işitebileceği şekilde okur." ifadesi yer alıyordu.

Ayrıca genelgenin 48'inci maddesinin son bendine de  "Muhtarlık için  kullanılan oy pusulaları, muhtarlık için oy kullanma hakkı bulunan seçmen  sayısından fazla çıkarsa tüm muhtarlık oy pusulaları tekrar ayrı ayrı zarflara  konularak sandığa atılır ve fazla kullanılan oy sayısı kadar zarf sandıktan  çekilerek açılmadan ayrı olarak paketlenir ve bu husus tutanağa geçirilir. Sayım  ve döküm işlemlerine bu işlem yapıldıktan sonra devam edilir."  düzenlemesi  eklendi.

Yorumlar (0)
16°
açık