YSK AK Parti temsilcisi Recep Özel: İstanbul'daki oylar tekrar sayılsa Binali Yıldırım kazanır!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti temsilcisi Recep Özel merakla beklenen İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özel yaptığı açıklamada, İstanbul'daki tüm oyların yeniden sayılması halinde Binali Yıldırım'ın seçimi kazanacağını söyledi. Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 04.04.2019, 14:41
YSK AK Parti temsilcisi Recep Özel: İstanbul'daki oylar tekrar sayılsa Binali Yıldırım kazanır!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti temsilcisi Recep Özel merakla beklenen İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özel yaptığı açıklamada, İstanbul'daki tüm oyların yeniden sayılması halinde Binali Yıldırım'ın seçimi kazanacağını söyledi. 

Yıldırım öne geçer!

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Temsilcisi Recep Özel, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamasında; "Bütün İstanbul’daki oylar yeniden sayılırsa Binali Yıldırım öne geçer" dedi.

İşte Özel’in açıklamalarından önemli noktalar

Türkiye’nin muhtelif illerinde, ilçe seçim kurullarına itirazlar iki gün içerisinde yapılmıştı. Onların iki gün içinde karar verme süreleri vardı. Bugün 17.00’ye kadar kabul ve ret kararları verecekler. Bunun üzerine taraflar bir gün içerisine itiraz etme hakları var. İl Seçim kurullarının da iki gün içinde karar vermesi gerekiyor. O da Pazar gününe tekabül ediyor. İl Seçim Kurulları’nın  kararlarına karşı da YSK’ya gelme, bir silsile halinde uygulanarak bunun haricinde de yasada 130’uncu maddeye göre genel merkezin, partilerin olağanüstü itiraz süreçleri de var. Her seçimde yaşadığımız olağan kanun yolları. Tabi bunu biz AK Parti olarak kullanıyoruz. CHP de diğer partiler de kullanıyor.

Evet Pazar günü vatandaşlarımız gittiler oylarını kullandılar. Bunların doğru şekilde sayılması, kazanana mazbatanın verilmesi noktasında; birileri AK Parti çok fazla itiraz etti, hayır. CHP’nin de çok fazla itirazı var. Her seçimde olabilen bu itiraz yollarının çok kullanılıyormuş gibi algı pek doğru değil. Şu anda biz hakkımızı, seçim hukuku çerçevesinde kullanıyoruz. 

Geçmiş seçimlerde de kullanıldı. Yerel seçimler bunun kullanıldığı seçimlerdir. 2014 yerel seçimlerinde, YSK tahmini olarak 1570 ihtilafa bakmış. Demek oluyor ki her seçimde olabilir, yerel seçimde çok daha fazla oluyor. AK Parti olarak, seçimde bir yanlışlık, hukuki hata varsa mücadelemizi her yerde yapmıştık. Bu eleştirileri kabul etmek mümkün değil. 

Kamuoyunda yanlış bir algı var. Sanki YSK saydırıyormuş gibi. İl, ilçe seçim kurulları sayma kararı veriyor. Sadece YSK burada, mevzuata uygunluk açısından il-ilçe seçim kurulunun işlemleri yürütüp yürümediğini kontrol mekanizması olarak burada.  İtiraz yapmaktan, bağımsız seçim kurullarının karar vermesinden, YSK’nın karar vermesinden neden korkuyoruz? Seçimi yöneten, ilçe, il ve yüksek seçim kurulu. Yanlışlık varsa hakkını her siyasi parti arayabilir. Biz bütün mücadelemizi yaparız. En nihayetinde kararları YSK ve il seçim kurulları verir.

 

Yorumlar (0)