Yönetmenlerden ‘Sinema Yasası’nda değişiklik talebi

Mars Cinema Group ile yapımcılar arasındaki kriz sürerken, 'TBMM'deki Sinema Filmlerinin Desteklenmesi ve Sınıflandırması'yla ilgili yasasıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Sinemacılar, söz konusu yasanın güncelleştirilmesini istiyor.

GÜNDEM 07.01.2019, 21:59
Yönetmenlerden ‘Sinema Yasası’nda değişiklik talebi

Mars Cinema Group ve yapımcılar arasındaki kriz sürerken, TBMM’de de 5224 sayılı ‘Sinema Filmlerinin Desteklenmesi ve Sınıflandırılması’ isimli yasa görüşülüyor. Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Çağan Irmak, Ezel Akay ve Yılmaz Erdoğan’ın da bulunduğu 75 yönetmenden yasayla ilgili bir açıklama geldi. 9 Ocak 2019 tarihinde görüşülecek yasa teklifiyle ilgili bazı maddelerin düzeltilmesini isteyen yönetmenlerin açıklaması şöyle:

“Özellikle sınıflandırma ve değerlendirme ile ilgili maddelerinde, “komisyonca uygun bulunulmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz” önermesi daha ileri bir kanun ruhuna terstir. Bu önerme olmamalıdır. Zira 2004 yılında yürürlüğe giren bu kanun askeri vesayet anlayışı olan sansürcü ve yasakçı anlayışı kaldırmış, ve tam tersine bağımsız üretimin desteklenmesini ön görmüştürtür. Sinemamızın bugünki ulusal ve uluslararası başarısında payı olan bu yasanın ruhunun terk edilmemesi gerekmektedir. Bunun dışında ülkemizde düzenlenecek ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilecek filmlere yönelik düzenleme ile destekleme kurullarının oluşturulmasında sinema sektörü üyelerinin azınlığa düşürülmesi de yine düzeltilmesi gereken en önemli maddeler arasındadır.

‘TEKELLEŞMENİN ÖNÜNÜ KAPATACAK…’

Özellikle de üretim, dağıtım ve gösterim tekelleşmesinin bugün nasıl büyük sorunlara yol açtığı görülmüş ve teklifte buna yer verilmiştir. Ama bu tekelleşmenin önünü kapatacak yaklaşımların de teklife eklenmesi önem taşımaktadır. Ülkemizi dünyaya taşıyacak en önemli tanıtım ve algı yaratma aracı da olan sinema sanatımızın önünü açmak tüm siyasi yaklaşımların üstünde özel bir devlet politikası olması gerektiği kanaatindeyiz.

Yorumlar (0)