'Yerel Yönetimler Yasa Taslağı' hazırlandı! 65 yaş üstünü üzecek haber gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla devam eden 'Yerel Yönetimler Yasa Taslağı' hazırlandı. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 'Yerel Yönetimler Yasa Taslığı'na ilişkin detayları açıkladı. Yasa taslağında yönetimden imara, ulaşımdan mimariye kadar bir çok değişiklik gündemde.

GÜNDEM 04.10.2019, 10:50 04.10.2019, 15:32
'Yerel Yönetimler Yasa Taslağı' hazırlandı! 65 yaş üstünü üzecek haber gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla devam eden 'Yerel Yönetimler Yasa Taslağı' çalışmalarında sona gelindi. Yasa taslağı 9 ana başlık altında toplandı. Yasa taslağında İmardan ulaşıma, hayatı kolaylaştıracak konulara kadar değişiklik yer alıyor. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, işe alımlarda da torpilin önüne geçileceğine dair açıklama yaparak taslakta buna dair madde olduğunu söyledi. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşları üzecek bir madde de yer alıyor. Yasa çıktığında sabah akşam işe gidiş çıkış saatlerinde 65 yaş üstü vatandaşların ulaşımlarının ücretli olacağı belirtildi.

65 yaş üstü vatandaşları ilgilendiren detay

CHP ve MHP ile de konuyla ilgili görüşen Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, düzenlemeye ilişkin detayları CNNTürk TV Ankara Temsilcisi Dicle Canova ile paylaştı. Yasada en çok dikkat çeken maddelerden biri ise 65 yaş üst vatandaşların kullandığı ücretsiz ulaşım hakkı oldu. Yasa çıktığı durumda sabah ve akşam gidiş ve çıkış saatlerinde 65 yaş üstü kullanıcılardan da ücret alınacak.

Belediye başkanlarının özlük hakları düzelecek

Belediye başkanlarının özlük hakları konusunda da hazırladıkları yasa taslağında bazı maddeler olduğunu bildiren Özhaseki, "Şöyle birtakım adaletsizlikler var; büyük bir ilçe belediyesinden emekli olup da bin 500 lira emekli maaşına bağlananlar var. Bu da hak, adalet değil. Kendi emsalleriyle kıyaslamaktır önemli olan. İlçe veya belde belediye başkanısınız, yanınızda çalışan memurlar yeşil pasaport alıyor, başkanın yok yeşil pasaportu. Emekli olduktan sonra büyükşehir belediye başkanına yeşil pasaport verilmiyor. 15 sene büyükşehir belediye başkanlığı yapmış ama emekli olunca bir yeşil pasaportu esirgemişsiniz. Böyle tuhaflıklar var. Bunların dengelenmesi lazım. Nihayetinde seçilmiş bir insan" dedi.

Muhalefet partililerin de belediye başkanlarının bu özlük hakları konusunu kendisine ilettiklerini anlatan Özhaseki, "Meclise teklif de getirmişler. Ben 'Biraz bekletin, bu kanun içerisinde hepsini beraber çözelim' dediğim için duruyor" bilgisini verdi.

"Hayatı kolaylaştıracak konular var"

Taslak içerisinde hayatı kolaylaştıracak çok fazla konu olduğunu vurgulayan Özhaseki, şöyle örnekler verdi:

"30 büyükşehirde köyleri kaldırdık, mahalle dedik buralara. Kırsal yerlerde 10 dönüm tarlasının içerisinde bir evi olan vatandaş oraya bir oda yapacağı zaman öyle bir prosedürden geçiyor ki perişan oluyor. Biz taslağımızda, 'Vatandaşı perişan etmeye gerek yok, bunu kolaylaştıralım. Bir taslak proje alsın, ilgili belediyeye müracaat etsin. Oradaki belediye izin verince devam etsin. Vatandaşı yormayalım. Uzun masraflar ettirmeyelim. Köylü 15 bin liraya bir oda yapacak, 10 bin lira masraf ettirmeyelim' diyoruz. Su bedelleriyle ilgili bazı sıkıntılar oluyor. Bazen köy statüsü içinde kalıp da istisnalardan istifade eden sanayi tesisleri ve alışveriş merkezleri oluyor. Ne yapacağız, vergi muafiyeti mi getirelim alışveriş merkezlerine? Bunun için yeni bir kavram geliştirmek lazım. Onun da belediye meclislerinde kararlaştırılması lazım: 'Kırsal alan' kavramı. Çevre temizlik vergisiyle, katı atık vergisi diye iki vergi var. İkisi de aynı şeyi kastediyor aslında. İki kanun da geçerli. Biri devreye sokulamıyor. Kanunun yürürlüğe girmesi her sene öteleniyor. Bu iki kanun olmaz, birleştirelim bunu diyoruz. Tek kanun halinde vatandaşın istifade edeceği kolaylık haline gelsin. Taslakta bunun gibi maddeler var."

Belediye başkanları akrabalarını işe alamayacak

Denetim, izleme ve şeffaflık konusunun da taslakta yer aldığını bildiren Özhaseki, belediye başkanlarının akrabalarını işe almasının önüne geçen yasal bir düzenleme olmadığını, bunun önüne geçmek için taslakta bir madde olduğunu ifade etti.

Vergi gelirlerini maliye mi, yerel yönetimler mi alsın konusunun üzerinde de durulacağını anlatan Özhaseki, bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşünün alınacağını belirtti.

Yorumlar (0)