Yeni Zelanda'daki terör saldırısında flaş gelişme: Türkiye'de bulunmuş

Reuters, geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğu belirlenen saldırganın bağlantılarının araştırıldığını duyurdu.

GÜNDEM 15.03.2019, 23:26
Yeni Zelanda'daki terör saldırısında flaş gelişme: Türkiye'de bulunmuş

Yeni Zelanda'da 2 camiye yapılan saldırıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre 28 yaşındaki saldırgan 2011 yılından beri dünyayı gezmiş.

Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlandan biri Daily Mail Avustralia gazetesine  Tarrant'ın 2011 yılından bu yana dünyayı dolaştığı bu sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı.

Saldırganın 2016 ve 2017 yıllarında Avrupanın çeşitli kentlerinde meydana gelen terör saldırılarından çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)