Yeni Zelanda cami saldırısını düzenleyen teröristin mahkemede yaptığı hareket!

Yeni Zelanda'da iki camiye saldırarak 49 kişinin ölümüne sebep olan terörist Brenton Tarrant, Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Gözaltı sonrası ilk kez görüntülenen Tarrant'ın yaptığı el işareti ile dikkat çekti. Ayrıca Reuters'in 2016 yılında toplamda 47 gün Türkiye'de kaldığı ortaya çıktı.

GÜNDEM 16.03.2019, 10:49 16.03.2019, 11:55
Yeni Zelanda cami saldırısını düzenleyen teröristin mahkemede yaptığı hareket!Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısıyla bağlantılı biri Avustralya vatandaşı, üç kişinin tutuklandığını bildirdi. Öte yandan Brenton Tarrant, Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Gözaltı sonrası Tarrant ilk kez görüntülendi.Cuma namazı sırasında iki camiye saldırdı 49 kişiyi öldürdü, onlarca kişiyi de yaraladı. Terörist çıkarıldığı mahkemede cinayetten tutuklandı. Kefalet talebinde bulunmayan Tarrant, cinayet suçlamasıyla tutuklandı. Bir sonraki duruşma 5 Nisan'da görülecek. Saldırıyla ilgili biri Avustralya vatandaşı 3 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.


 

Teröristin duruşmada eliyle yaptığı işaret ise dikkat çekti. İşaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen White Power, yani "beyaz güç hareketi" olduğu ifade edildi. Teröristin duruşma sırasında basına servis edilen görüntülerinde yüzü gösterilmedi, bunun mahkeme kararı olduğu belirtildi.Teröristin geçmişte Türkiye'ye geldiği de belirlendi. Tarrant'ın 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında toplam 47 gün boyunca Türkiye'de bulunduğu tespit edildi. Türkiye'ye giriş yaptığı sırada havalanındaki görüntüleri de ortaya çıktı. Teröristin Türkiye'de bulunduğu süre zarfında görüştüğü kişiler ve nerelere gittiği inceleniyor.
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern katliamla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Brenton Tarrant'ın saldırıda 2'si yarı otomatik silah olmak üzere 5 silah kullandığını söyledi. Ardern, teröristin silah satın almak için yasal izninin olduğunu ifade etti, ülkedeki silah yasalarının değişeceğini de vurguladı. Ardern açıklamasında, "Silah yasalarımızın değişeceğini söyleyebilirim. Ayrıca Avustralya ile sınır kontrolleri sıkılaştırılacak ve bilgi paylaşımı geliştirilecek" ifadelerini kullandı.Yeni Zelanda’da askeri tipte yarı-otomatik silah elde etmek için yasal yaş sınırı 16 ile 18 arasında değişiyor. Bir kere silah sahibi olunması için izin alındıktan sonra, istenildiği kadar silah satın alınabiliyor.

Yorumlar (0)
19°
açık