Yeni saat uygulaması faturanızı kabartmasın

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal, bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyecek olması nedeniyle elektrikte üç zamanlı tarife abonesi olan tüketicilerin faturalarının "kabarmaması" için dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Yeni saat uygulaması faturanızı kabartmasın

Akbal, "Tüketiciler, yarından itibaren ucuz elektrik dilimini saat  22.00'den değil 23.00'ten itibaren alabilecek. Çünkü Türkiye kış saati  uygulamasına geçmiyor. Bu yüzden tüketicilerin ağır elektrik tüketen cihazlarını  buna göre çalıştırmaları gerekiyor." dedi.
 
   Aynı zamanda elektrik yüksek mühendisi de olan Akbal, elektrik  tüketiminde üç zamanlı tarife abonesi olan vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu.
 
 Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Akbal, bu yıl kış  saati uygulamasına geçilmeyecek olması nedeniyle bu tarifeyi kullanan kişi ve  kuruluşların yüksek fatura sürprizi ile karşılaşmamaları için dikkatli olmaları  gerektiğini, aksi takdirde yüksek fatura ile karşılaşabileceklerini söyledi.
 
   "Yüzde 45'e varan tasarruf mümkün"
  Akbal, üç zamanlı tarifede elektrik tüketim birim ücretlerinin  07.00-18.00 saatleri arasında 21,9634 kuruş, 18.00-22.00 saatleri arasında  38,8971 kuruş ve 22.00-07.00 saatleri arasında ise 9,7299 kuruş olduğu bilgisini  verdi.
 
 Bu tarifeye geçen ve aylık ortalama 100 lira fatura ödeyen abonenin  yüzde 45'e varan oranlarda tasarruf yapabileceğinin altını çizen Akbal, "Yüksek  elektrik tüketen cihazların faturaya 60 lira yansıdığını düşünürsek ucuz fiyat  zaman aralığında kullanması halinde yüzde 45'e varan tasarruf sağlanabilir ve bu  tutar 15 liraya düşebilir. Böylelikle aylık 55 lira fatura ödenir." ifadelerini  kullandı.
 
  Akbal, üreticilerin akıllı sayaçları yaz ve kış saat uygulamalarına  göre programladığını ve o şekilde piyasaya sunduğunu kaydederek, "Fakat Türkiye  bu yıl kış saati uygulamasına geçmiyor. Bu yüzden tüketiciler, yarından itibaren  ucuz elektrik dilimini saat 22.00'den değil 23.00'ten itibaren alabilecek. Ağır  elektrik tüketen cihazları buna göre çalıştırmaları gerekiyor." diye konuştu.
 
  
"Kullanımınız 4 kat fazla fiyattan faturalandırılmasın" 
  Akbal, yarın gece saat 03.00'ten itibaren sayaçların otomatikman  kendisini geri alacağını yineleyerek, akşam normalde saat 22.00 iken sayacın  saatinin 21.00 olacağı bilgisini verdi.
 
 TBM Enerji Komisyonu Başkanı Akbal, "Bu yüzden tüketiciler sayacın  saatinin 22.00 olmasını beklemeli. Yani normal saatin 23.00 olmasını. Aksi  takdirde 17.00-22.00 saat dilimindeki fiyattan tüketim yapmış olacak ve o  saatteki kullanımı 4 kat fazla fiyattan faturalandırılacak. Yani tüketim birim  fiyatı olarak. Elektrik birim fiyatı olarak 9,7299 kuruş yerine 38,8971 kuruş  ödeyecek." uyarısında bulundu.
 
 Akbal, akıllı sayaçta tek zamanlı tarife kullanan tüketiciler içinse  herhangi bir etki ve değişiklik olmayacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE