Yeni Çıkarılan KHK Yasasına Büyük Tepki

Yeni çıkarılan KHK yasasına tepkiler büyüyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP ile ortağı MHP'nin, 24 Haziran seçimlerinde TBMM'deki çoğunluğu kaybetme korkusu ile bu yasayı çıkararak, TBMM'nin Anayasal yetkilerini "gasbetmeye çalıştıklarını" söyledi.

GÜNDEM 11.05.2018, 13:15
Yeni Çıkarılan KHK Yasasına Büyük Tepki

AKP’nin TBMM’ye son anda getirdiği yasa, Nisan 2016 referandumuyla yapılan Anayasa değişikliklerine yönelik uyum yasaları çıkartılmasını içeriyor. Ancak CHP’li Emir’e göre hükümete seçim döneminde KHK çıkarma yetkisi veren yasanın hem “yürürlük tarihi”, hem de içeriği büyük bir Anayasal tartışma çıkartacak nitelikte.

Emir, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, yeni çıkan yasayı hem “içerik”, hem de “yürürlük tarihi” açısından şöyle yorumladı;

İÇERİK AÇISINDAN; “ANAYASA İLE MECLİS’E VERİLEN EGEMENLİK HAKKI GASPEDİLİYOR”

Murat Emir, 2017 Nisan ayında gerçekleştirilen Anayasa değişiklik referandumunun ardından hükümetin bu değişikliklere ilişkin uyum yasalarını iki hafta içinde TBMM’ye sunmasının gerekli olduğunu, ancak bunun yapılmadığını vurguladı. Hükümeti bu açıdan “görevini ihmal etmekle” suçlayan Emir, şöyle konuştu;

“Anayasa’nın gereği olarak Anayasa değişikliklerine ilişkin uyum yasalarının iki hafta içinde TBMM’ye getirilmesi gerekiyordu. Ancak hükümet bu görevini ihmal etti. Böylece Anayasa’ya aykırı davrandı.
Şimdi ise, Anayasal görevini yerine getirmeyen AKP hükümeti, TBMM’ye getirdiği çok geniş yetkiler içeren bu yasayla, Meclis’in yetkilerini yetkilerini tek adama ve onun yönettiği oligarşik bürokrasiye devretmiş oluyor. Bu yasanın, seçime günler kala çıkarılması olması da, bunun hem Anayasa yargısından, hem TBMM denetiminden kaçırılmasını amaçlıyor. AKP bu yasayla, fiili tek adam rejiminin yasal altyapısını oluşturmak üzere, yine tek adam ve denetimindeki bürokrasi Meclis’in elindeki egemenlik yetkisini gasp ediyor.”

YÜRÜRLÜK TARİHİ AÇISINDAN: “AKP’Yİ 24 HAZİRAN’DA MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU KAYBETME KORKUSU SARDI. BUNA ÖNLEM ALIYOR”

Yorumlar (0)