Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? 6+6 askerlik sistemi nedir? Lise mezunları bedelli yapabilecek mi?

Yeni askerlik sisteminin detayları belli olmaya başladı. Merakla beklenen yeni askerlik sistemi modeli belli oldu mu? Peki, askerlik kaç aya düşecek? Yeni askerlik sisteminin detayları haberimizin detayında...

GÜNDEM 18.02.2019, 19:09
Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?  6+6 askerlik sistemi nedir? Lise mezunları bedelli yapabilecek mi?

Yeni askerlik sistemi nedir? Sistem değişikliğinden kimler yararlanacak? Vatandaşların merakla beklediği bu konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konu ile ilgili konuştu. Yeni askerlik sistem uygulanmaya başlandı mı? Yeni gelen sistem ile 12 ay askerlik dönemi kapanıyor mu? Hayata geçirilmesi planlanan yeni sistemle hangi okul mezunları kaç ay askerlik yapacak? Detaylar haberimizde…

Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, yeni askerlik sistem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6 AY KISA DÖNEM ASKERLİK KİMLER YAPACAK

“Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var.”

YEDEK ASTSUBAYLIK MI GELİYOR

“Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.”

LİSE MEZUNLARI KAÇ AY ASKERLİK YAPACAK

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, “Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar” dedi.

BEDELLİ ASKERLİĞE KİMLER BAŞVURACAK

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, “Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler” bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
25°
açık