Yavaş yavaş Diyarbakır'ı istila ediyorlar!

Kuş türlerinden biri olan Şahin, havalar ısındıkça Diyarbakır'ın Ergani, Dicle ve eğil ilçelerine göç etmeye başladı. Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim  Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karakaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, önemli göç yollarından Kafkaslar ve Balkanlar güzergahında olduğunu söyledi

GÜNDEM 05.04.2019, 14:06 05.04.2019, 18:02
Yavaş yavaş Diyarbakır'ı istila ediyorlar!

Kuş türlerinin Afrika, Avrupa ve Asya göç yolu üzerinde bulunan  Anadolu toprakları, aynı zamanda birçoğuna da konaklama ve üreme sahası oluyor.  Göçmen kuşların rotasında bulunan Diyarbakır da bu mevsimde yüzlerce şahini ağırlıyor.

Şahinler, havaların yavaş yavaş ısındığı Diyarbakır'ın Ergani, Dicle  ve Eğil ilçesinin kırsal bölgelerinde görüntülendi. Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim  Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karakaş, yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin, önemli göç yollarından Kafkaslar ve Balkanlar güzergahında olduğunu  söyledi

Göçler esnasında ana göç yollarının yanı sıra tali göç güzergahlarının  da oluştuğunu kaydeden Karakaş, "Göçler esnasında yan yollar oluşuyor. Bunlar da  bölgemizden geçiyor ve pek çok göçmen kuş türü tarafından kullanılıyor. Söz  konusu kuşların, göç yolunda Dicle-Fırat nehir sistemlerini bir işaret olarak  kullandıklarını düşünüyoruz. Yırtıcı kuşlarımızdan şahinler, atmacagiller  familyasında olup bu göç güzergahını kullanan türlerden biridir. Şahinler  genellikle kalabalık gruplar halinde göç ederler. Gördüğümüz kalabalık grupların  büyük çoğunluğu, kuzey enlemlere göç etmek için bölgeyi kullanırlar." diye  konuştu.

Son günlerde yoğun olarak Diyarbakır'ın Ergani, Dicle, Eğil  ilçelerinin yanı sıra merkezde de Hevsel Bahçeleri ve Dicle Üniversitesi  yerleşkesi civarında da şahinlerin görüldüğünü aktaran Karakaş, yaşam yerlerinin,  genelde tarım alanlarına yakın ormanlık bölgeler olduğunu belirtti.

Geniş bir alana yayılabildiklerini anlatan Karakaş, "Küçük memeliler,  sürüngenler, böcekler ve küçük tür kuşlarla besleniyorlar. Onun için tarımsal  anlamda çok yararlı varlıklar. Özellikle güneşin batmasına yakın ağaçların  üzerinde toplanır ve tünerler. Göç güzergahında dinlenirler." dedi.

Şahinlerin insanlar için tehlike oluşturmadığını vurgulayan Karakaş,  çiftçilerin ve diğer vatandaşların şahin görünce paniğe kapılmamasını, onların da  insanlardan çekindiğini kaydetti.

Ergani ilçesinde avcıların ateş etmesi sonucu saçmalarla yaralanan bir  şahinin kanadını tedavi eden veteriner hekim Mesut Tomar da bilinçsiz avlanmanın  doğaya zarar verdiğini dile getirdi.

Şahinin kanadından yaralandığını dile getiren Tomar, "Köyde yaşayan  bir vatandaş kanadından yaralı şahini bana getirdi. Pansuman sargısı yaptık.  Vatandaş, şahin iyileşip tekrardan uçana kadar ona bakacağını söyledi." diye  konuştu.


Son günlerde bölgede yoğun şekilde görülen şahinlerin mükemmel bir  görsel oluşturduğunu aktaran  Tomar, şunları söyledi: "Bölgemiz göç kuşları için güzergah ve dinlenme alanı. Bu süreçte  bizler onların göçünü sağlıklı tamamlaması için çaba göstermemiz gerekirken  kendini bilmez avcılar onlara zarar veriyor. Bu hayvanlar güvende olduklarını  hissettiği müddetçe bizim misafirimiz olur yoksa buraları terk edebilir, onun  için lütfen herkes bu canlılara saygılı olsun."

Yorumlar (0)
33°
açık