11 Ocak 2017 Çarşamba 12:17
'Yarın teslim tarihi' tarzında metinleri paylaşanlar dikkat!

Kullanıcıların başkalarının hesaplarından kopyala-yapıştır yaparak, yayılmasına neden olduğu, "Yarın teslim tarihi" başlıklı hazır metinlerin  toplumda korku ve endişenin artması için oluşturulduğunu ifade eden uzmanlar, bu tür algı oyunlarının teröre karşı toplumsal bilincin yerleştiği vatandaşların  dikkati ve duyarlılığı sayesinde başarısız olacağını belirtti.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalıplaşmış metinlerin Türkiye'de çeşitli dönemlerde sıklıkla  görüldüğünü söyledi. Ergün, sosyal medyadaki kalıplaşmış mesajlara toplumun  verdiği tepkilere yönelik yaptıkları araştırmalarda, Almanya, İngiltere, Hollanda  ve ABD gibi ülkelerde, Türkiye'ye karşılık gelecek bir durumla asla  karşılaşmadıklarını aktardı.

Bu tür mesajların sadece Türkiye'de ilgi görmesinin çeşitli sosyal  sebepleri olduğuna dikkati çeken Ergün, "Öncelikle sosyal medyada kişilerin  yaptığı paylaşımlar son dönemde çokça gündeme gelmeye başladı. Malum terör  eylemleri sonrasında birtakım kimseler, terör yandaşlığı veya toplumu  ayrıştırmaya yönelik yaptıkları paylaşımlardan dolayı doğru ve haklı bir biçimde  soruşturmalara tabi tutuldular. Bununla alakalı yargılanıyorlar. Hal böyleyken  toplum açısından genel bir tedirginlik hali var. Acaba 'Sosyal medyada  paylaşımlarından dolayı veya 'Ben paylaşmışım.' şeklinde gözüken iletilerden  dolayı ceza alabilir miyim, herhangi bir takibe uğrar mıyım?' endişesi var." diye  konuştu.

Ergün, kişilerin, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlardan hukuk  karşısında sorumlu olduğunun altını çizdi. Sosyal medyada da hayatın diğer alanlarında olduğu gibi hukuk  kurallarının uygulandığını vurgulayan Ergün, kişinin kendisinin veya üçüncü  kişilerin oluşturduğu iletileri paylaşırken çok dikkatli olması gerektiğini  kaydetti.

"Herkes yaptığı işlerle sorumlu olur."

Suç içerikli paylaşımlardan herkesin sorumlu olduğunu dile getiren  Ergün, şunları kaydetti: "Kişiler hukuka aykırı paylaşım yapmazlarsa adli takibe uğramaları  mümkün değil. Çünkü herkes yaptığı işlerle sorumlu olur. Dolayısıyla birkaç  gündür yine gündeme gelen ve neredeyse bizim 'saçmalık' olarak nitelendirdiğimiz  paylaşımların herhangi bir hukuki değeri, geçerliliği, muhtevası yoktur. İçindeki  birtakım mevzuatların, hükümlerin tamamı yalandır. Gerçeklerle uzaktan yakından  alakası yoktur. Bu gibi paylaşımlar ancak toplum içinde korku ve infial yaratmaya  çalışan kimselere hizmet eder. Bunun dışında hiçbir anlamı yoktur. Ama biz tabii  ki bu saçmalığın ötesinde yaptığımız her türlü paylaşıma 'hukuka uygun mu?' diye  bakmak durumundayız. Aksi halde yargı önüne çıkmaktan kurtuluşumuz mümkün olmaz.  Mevcut durum itibarıyla söz konusu paylaşım, bu daha önce de tekrarı yaşanmıştı,  ne yazık ki Türkiye ortamında bunu sıklıkla tekrar edilmiş olsa da yoğun bir  şekilde yeniden yaşanıyor. 'Yarın teslim tarihi” ile 'Resmileşti dikkat'  şeklindeki iletilerin herhangi bir hukuki değeri ve geçerliliği yoktur."

Ergün, hiç kimsenin bu tür metinlere kanarak hareket etmemesi  gerektiğini söyledi. Sosyal medyadaki kalıplaşmış ifadelerin hızla  paylaşılmasının sosyolojik bazı sebepleri olduğunu ifade eden Ergün,  vatandaşlarda bilgi eksikliği olduğunu belirtti.

Bu tür yazıları paylaşan insanların iletiyi okumadan harekete  geçtiğini dile getiren Ergün, "Ayrıca toplumda korku psikolojisi var. Bundan  faydalanmak isteyen birtakım grupların oyunu da söz konusu olabilir. İnsanlar  doğrudan doğruya sorumluluk altına girmemek için bu paylaşımları yapıyor. Ayrıca  toplumun bu tür algı ve reflekslerinden yararlanmaya çalışan bazı grupların,  toplum içindeki endişeyi yaratmaya dönük bir çalışması olabilir."  değerlendirmesinde bulundu.

Suç ve eleştiri arasında ince bir çizgi olduğunu da ifade eden Ergün,  sosyal medyadaki eleştirilerin kişisel özgürlük olarak düşünülmesi gerektiğini  kaydetti.

Kürşat Ergün, eleştiride bulunduğu için kimsenin yargılanamayacağını  hatırlatarak, "Bu ne zaman eleştiri boyutunu aşar, hukuki anlamda başka noktalara  dönüşmeye başlarsa o zaman yargısal süreç başlar. Dolayısıyla bunu kullanmaya  çalışan, sosyal medyada insanların rahatça düşüncelerini açıklamasına ve eleştiri  yapabilmesine engel olmak isteyen birtakım çevreler tarafından da bu metinler  yayılmış olabilir." diye konuştu.

Sosyal medyadaki algı oyunlarına karşı toplumsal bilinç oluşturulması  gerektiğini vurgulayan Ergün, böylece derin altyapısı olan bu tür denemelerin  başarısız olacağını sözlerine ekledi.

"Güvensiz ve çöp internete doğru gidiyoruz."

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan da bilgi  kirliliğinin son dönemlerde çok arttığına değindi. Ercan, sosyal medyadaki "trol"  ve "trolleme" gibi deyimlerin hayatın bir parçası haline geldiğini ifade ederek,  "Teknik olarak 'hoax' diye bilinen Türkçeye "sazanlamak" olarak çevirebileceğimiz  bir tür şaka silsilesi türedi. İnsanları hassas noktalarından yakalayarak yapılan  hoax, toplumda çabuk karışılık buluyor ve iş çığırından çıkıyor." dedi.

Sosyal medyada yayılan "Resmileşti dikkat" ve "Yarın teslim günü"  şeklinde yayılan metinlerin "hoax" ve "trolleme"ye en güzel örnek olduğunu  belirten Ercan, şöyle devam etti: "Türkiye güvenlik olarak zor bir süreçten geçiyor ve troller bu durumu  iyi kullanıyor. Algı yönetimi yapmak artık çok kolaylaştı. Toplumda genel eğilim  bir şeye inanma yönündeyse herkes o şeye inanıyor. Sosyal medyanın kötü yönü  belki de bu sürü psikolojisini tetiklemesi. Her gün onlarca yalan habere maruz  kalıyoruz ve sosyal medyada bazıları maalesef bu haberlere kanıyor. Güvensiz ve  çöp internete doğru gidiyoruz. Kamusal alan tacize uğruyor. Bununla ilgili çok  acil devlet ve sivil toplum örgütleri bilinçlendirme çalışmaları yapmalıdır.  Teyit edilmiş ve doğru bilgi alma kanalları arttırılmalı, bilgi kirliliği  merkezleri kurulmalı. Yoksa çok kötü bir gelecek bizi bekliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.