Yapışık İkizler Ayrıldı

Kafalarından yapışık olarak doğan iki yaşındaki Pakistanlı ikizler toplamda 50 saati aşan ameliyatlarla ayrıldı.

GÜNDEM 16.07.2019, 11:26
Yapışık İkizler Ayrıldı

Üç büyük ameliyat geçiren ve bu ay başında taburcu olan Safa ve Merve Ullah adlı kız çocuklarının operasyonuna 100 kadar doktor ve yardımcı personelin katıldığı açıklandı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da sanal gerçeklik teknolojisi ve 3D yazıcıların da kullanıldığı toplamda 50 saati aşan ameliyatlarla ayrıldı.Kalp krizi sonucu babalarını doğumdan önce kaybeden çocukların durumunun iyi olduğu ve şimdi fizyoterapi gördükleri belirtiliyor.Ameliyatlar bir bağıçı tarafından karşılandı.Operasyonlar, 2006 ve 2011 yıllarında da  Great Ormond Street Çocuk Hastanesi'nde yapıldı.

İlk ameliyatın çocuklar 19'ar aylıkken Ekim 2018'de, son ameliyatın ise 11 Şubat'ta yapıldığı açıklandı.

İLK OLARAK ANATOMİK YAPILARI ÇIKARILDI

 Pakistan'ın Çarsadda kentinde sezaryenle dünyaya gelen çocuklar, kafatasları ve damarları yapışık parazit ikizler olarak doğdu.Gerçekleşen ameliyatın, başarı şansını artırmak için ameliyattan önce sanal gerçeklik teknolojisiyle çocukların birebir anatomik kopyaları çıkarıldı. Bunun sebebi çocukların daha iyi görebime yetisi olması için olduğu belirtildi. Ameliyattan önce 3D yazıcıyla çıkarılan plastik modeller üzerinde prova yapıldı.

İKİZLERDEN BİRİ İNME GEÇİRDİ

Ameliyatta ikizlerden Safa'nın boyun damarlarında pıhtı oluşması sonucu ikizlerde kanama başladı. Bunun sonucu olarak Safa'nın kanı ikizine yöneldi.Nabzı yavaşlayan Merve'nin kaybedilmesi riski doğdu. Bunun üzerine çocukların ortak damarlarından biri Merve'ye verildi. Ancak Safa tehlikeye girdi ve inme geçirdi.

KAFA TASLARI YENİDEN YAPILDI

Ameliyatın sonunda çocuklara kendi kemiklerinden kafatasları yapıldı. Dokularla çocukların derilerinin kafataslarını örtmeleri sağlandı.Bu ameliyat sonrasında çocukların yaşam standartlarını normalleştirmeye yönelik birçok operasyonda yapıldı.

34 yaşındaki ikizleri annesi olan Anne Zeynep Bibi, "Yaptıkları her şey için hastaneye müteşekkiriz. Çocuklarım geleceği için büyük heyecan duyuyorum" diyerek teşekkür etti.

Yorumlar (0)
23°
açık