Vize krizinin altından yeni bir gözaltı kararı çıktı

ABD'nin Türkiye ile vizeleri askıya almasının asıl nedeni ortaya çıktı. İstanbul Başsavcılığı, Metin Topuz'dan sonra ABD'nin İstanbul Konsolosluğu'nda çalışan ikinci bir isim için gözaltı kararı verdi. ABD o ismi konsolosluğa kapatıp, vizeleri askıya aldı.

Vize krizinin altından yeni bir gözaltı kararı çıktı

ABD'nin Türkiye ile vizeleri askıya alma kararının altında yatan asıl neden ortaya çıktı. ABD Büyükelçiliği çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından, ABD konsolosluğunda çalışan başka bir isim hakkında savcılığın "gözaltı" kararı verdiği ve bunun üzerine ABD'nin vize kararı aldığı öne sürüldü.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli Metin Topuz FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Topuz'un FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz ve 17-25 Aralık operasyonlarında görevli polislerle yoğun irtibatı olduğu tespit edilmişti. 

VİZE YASAĞININ SEBEBİ YENİ GÖZALTI KARARI

Bu gelişmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye yönelik vizeleri askıya aldığını duyurmuş ve bu skandal adımın nedeninin Metin Topuz'un tutuklanması olduğu düşünülmüştü. Ancak, skandal kararın asıl nedeni bugün ortaya çıktı. İstanbul Başsavcılığı'nın dün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli ikinci bir isim hakkında daha FETÖ kapsamında gözaltı kararı çıkardığı anlaşıldı.

O İSİM KONSOLOSLUKTAN ÇIKMIYOR

ABD Başsonsolosluğu'nun Emniyetle ilişkilerini yürüten ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu belirtilen bu isimle ilgili Başsavcılığın gözaltı kararı ABD Konsolosluğuna tebliğ edildi.

Gözaltı kararı verilen bu ismin eşinin FÖTÖ'nün çağrısından sonra Bank Asya'ya para yatırdığı saptandı. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı belirtiliyor.

YORUM EKLE