banner123

Vali, Sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okununca ''Hepsini görevden alın'' diye talimat verdi

Konya'da düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü anma etkinliğinde saat 09.05’e az bir süre kalınca Vali Cüneyit Orhan Toprak, görevlilere İstiklal Marşı’nın okunması gerektiği uyarısında bulundu. Ancak uyarıya rağmen okunmadı. Saat 09.05’i gösterdiğinde sirenler çalmaya başladı. Vali Toprak da görevlilere ‘İstiklal Marşı’na geçin’ diye tepki gösterdi... ''Hepsini görevden alın'' diye talimat verdi...

GÜNDEM 10.11.2018, 15:02 Bilal Demir
Vali, Sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okununca ''Hepsini görevden alın'' diye talimat verdi

Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törene 10 AKP’li vekilden hiçbirisinin gelmemesi de dikkat çekti.

Törende çelenk konulmasıyla başladı. Saatler 09.05’e az bir süre kalınca Vali Cüneyit Orhan Toprak, görevlilere İstiklal Marşı’nın okunması gerektiği uyarısında bulundu. Ancak uyarıya rağmen okunmadı. Saat 09.05’i gösterdiğinde sirenler çalmaya başladı. Vali Toprak da görevlilere ‘İstiklal Marşı’na geçin’ diye tepki gösterdi. Gecikme nedeniyle sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Tören sonrası Vali Toprak, sorumlu müdüre, gecikmenin yaşanmasına tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, “Töreni düzenleyici, hepsini görevden alın. Vali’ye tören yönettiriyorlar” diye talimat verdi.

Vali Toprak, anıtta düzenlenen törenin ardından Devlet Tiyatrosu’nda düzenlenecek programa geçerken de yanında bulunan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Yaşin ile yaptığı sohbette, görevlileri 3-4 kez müdahale etmesine rağmen İstiklal Marşı’nın okunmadığını anlattı.

Devlet Tiyatrosu’nda düzenlene tören, Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan oratoryo sunulmasıyla devam etti.

“DEVLET ADAMLIĞI BUDUR”

Vali’nin hemen yanında bulunan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener,  “Program sunumunun geciktiği kanaatindeydi. Bu da bir tepkiye neden oldu. Saat ayarlarında bir sorun olduğu düşünüyorum. Geciktirildigi intibağına kapıldı ondan müdahale etti kanaatindeyim” dedi.

Törende bulunan bir diğer isim  MHP Konya İl Başkanı Murat Çiçek ise “Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’a 10 Kasım törenlerine vermiş olduğu önemden dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin tepkisi yerinde ve doğruydu. Bu hassasiyetle hareket edeceği noktasında inancım oluştu, özlenen ve beklenen devlet adamlığı budur.” diye konuştu.

Yorumlar (0)