Ünlü Duayen Gazeteci, Şair Yazar Yaşar Aksoy Ege Haber'de

İzmir denince akla ilk gelen isimlerden biridir Yaşar Aksoy. Hatta İzmir o kadar sevmiştir ki Yaşar Aksoy'u, adına park bile yapmıştır. Birbirinden güzel şiirleri, İzmir aşkı ile yazılan onlarca kitap ve Atatürk sevdalısı duayen Gazeteci, izmir'in büyük abisi Yaşar Aksoy Ege Haber'de yazmaya başlıyor.

GÜNDEM 10.10.2019, 17:17 11.10.2019, 10:34
Ünlü Duayen Gazeteci, Şair Yazar Yaşar Aksoy Ege Haber'de

Yaşar Aksoy kimdir? Biyografisi;

YAŞAR AKSOY ÖZGEÇMİŞİ
İstiklal Savaşı ve Atatürk araştırmacısı olarak tanınan Yaşar Aksoy, İzmir’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nden mezun oldu.
İki ayrı dalda yüksek mühendistir. Mühendislik mesleğinin yanı sıra, 1965’ten itibaren, Akşam, Demokrat İzmir, Yeni Asır, Star ve Hürriyet gibi gazetelerde tam 53 yıl, sanat muhabiri, kültür sanat yönetmeni, araştırmacı ve köşe yazarı olarak sürekli çalıştı. Halen Gözlem Ekonomi gazetesinde sanat sayfası hazırlıyor. Ege Kültür Vakfı ve Ege Turizm Derneği üyesi.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde “İktisadi
Devrim Tarihi” dersleri verdi. Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi’ni kurdu ve genel yönetmenliğini sürdürdü. İzmir’i, öncelikle Paris, İsrail, Yunanistan, Yunan adaları ve ABD’de
sanat etkinlikleriyle (sergi ve konferanslar) tanıttı..

İzmir Ödülleri’ni ilk kez oluşturdu.
İzmir Kültür Gezileri’ni ilk kez başlattı.
İzmir Akademisi kurmaya dönük İzmir Seminerleri’ni ilk kez oluşturdu.
Sayısız kurumda. okullarda gönüllü olarak İzmir Konferansları’nı sundu.

12 Haziran 1997 günü Karşıyaka Belediyesi tarafından Karşıyaka’da çocukluğunun geçtiği 1850 numaralı sokağa törenle ismi verildi.
Konak Belediyesi tarafından, 28 Mart 1997 günü İzmir-Asansör Parkı’na yine törenle ismi verildi. Bu isim verilme törenleri 50 yaşında iken gerçekleşti.
Türk Arkeolojisi’nin simge ismi Ord.Prof.Ekrem Akurgal, kendisinden “Ege Kültürünü Dirilten Yazar” diye söz etti.
Bazı resmi ve özel okullarda daimi “Yaşar Aksoy Köşeleri” yapıldı.
Yazarlığının 40.Yılı sebebiyle Konak Belediyesi tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, 28 Nisan 2011 tarihinde “Ustaya Saygı” töreni ile onurlandırıldı.
2012 yılında TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nın “Onur Yazarı” seçildi.. Tarih, kültür ve edebiyat alanlarında 50 kitap yazdı. Son kitabı Nisan 2019 yılında yayınlanan ve arka arkaya baskı yapan “Hasan Tahsin – Yürekler Selanik” isimli kitabıdır.
Ulusal ve yerel çapta 45 ödül kazandı. Sadece 2019 yılının ilk 9 ayında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü başta olmak üzere 5 ödül kazandı.. Bir kız
evladı var ve üç erkek torun sahibi.

Ege Haber ailesine hoşgeldin diyoruz değerli ağabeyimiz Yaşar Aksoy!

Yorumlar (0)