Uçağın inişe geçmeden önce yakıtının bittiği açıklandı

Kolombiya'da düşen yolcu uçağının inişe geçmeden önce yakıtının bittiğinin tespit edildiği bildirdi.

Uçağın inişe geçmeden önce yakıtının bittiği açıklandı

Sivil Havacılık Ajansından yapılan açıklamaya göre, Brezilya Birinci  Futbol Ligi takımlarından Chapecoense'yi taşıyan yolcu uçağının, kara kutuları ve  diğer delillerin ışığında yapılan ilk incelemelerine göre, inişe geçmeden önce  yakıtının bitmiş olduğu belirlendi.

Açıklamada, ilk bulguların teknik hata veya sabotaj ihtimalinden çok,  insan kaynaklı hataya işaret ettiği kaydedildi.

Bolivya'nın Santa Cruz de la Sierra şehrinden Kolombiya'nın Medellin  kentine hareket eden ve Brezilya Birinci Futbol Ligi ekiplerinden Chapecoense  kafilesi de dahil 77 kişinin (9'u mürettebat, 68'i yolcu) bulunduğu yolcu uçağı,  29 Kasım'da Medellin yakınında dağlık araziye düşmüş, kazada 71 kişi hayatını  kaybetmişti.

Havada 4 saat 20 dakika kalan uçağın Medellin Havaalanı'na iniş izni  beklediği sırada, yakıt sızıntısından şüphelenilen başka bir uçak için iniş izni  verildiği bildirilmişti.

Bolivya Savunma Bakanı Reymi Ferreira, uçak kazasını "cinayet" olarak  nitelendirmiş ve düşen uçakta "ucu ucuna" yetecek kadar yakıt bulunduğunu, bu  durumun "uluslararası sivil havacılık kurallarının ihlali" anlamına geldiğini  söylemişti.

YORUM EKLE