Uber'in 57 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber, geçen sene gerçekleşen bir siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurdu.

GÜNDEM 22.11.2017, 10:13
Uber'in 57 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı

Uber'den yapılan açıklamada, geçen yılın ekim ayında iki kişi  tarafından gerçekleştirilen siber saldırı sonucu şirketin dünya genelinde 57  milyon kullanıcısının isimleri, elektronik posta adresleri ve telefon  numaralarının çalındığı belirtildi.

Açıklamada, ABD'de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim  ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Kullanıcıların ve sürücülerin banka bilgileri, kredi kartı numaraları,  seyahat ettikleri güzergahlar, doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaralarının  saldırıdan etkilenmediği bilgisine yer verilen açıklamada, saldırının ortaya  çıkmasının ardından Uber'in gerekli güvenlik önlemlerini artırdığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara  Khosrowshahi, "Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim.  Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın  sözünü verebilirim." ifadelerini kullandı.

Söz konusu saldırı sırasında Uber'de görev almayan Khosrowshahi,  Uber'in kurucusu ve CEO'su Travis Kalanick'in bu yılın haziran ayında istifa  etmesinin ardından ağustos ayında bu göreve başlamıştı.

ABD basınında yer alan bazı haberlerde ise siber saldırının  duyulmaması ve çalınan bilgilerin silinmesi için Uber'in bu olayı gerçekleştiren  iki kişiye toplam 100 bin dolar(396 bin Türk lirası) ödeme yaptığı iddia edildi.

Yorumlar (0)